Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Nowe wodne centrum Gdańska. Wykład Andrzeja Trzeciaka


NAwigacja Wydarzeń

Jak woda wpływała na kształt terenów Stoczni Gdańskiej w przeszłości, jakie znaczenie ma dziś i jakie będzie miała w przyszłości? Andrzej Trzeciak z Europejskiego Centrum Solidarności poruszy te zagadnienia podczas wykładu Akademii Gdańska, który odbędzie się 25 kwietnia o godz. 18.00 w Instytucie Kultury Miejskiej.

– Stocznia to unikalna, poprzemysłowa przestrzeń i miejsce historyczne, to statki i ludzie, którzy je budowali, ale także, a może przede wszystkim – woda. Dzięki niej Stocznia Gdańska a przed nią Królewska i Cesarska oraz Schichaua powstały i działały w tym miejscu przez ponad 150 lat. Wcześniej istniało portowe miasto i monumentalne fortyfikacje ze skomplikowanym układem fos i kanałów. Dziś pomimo zniszczeń i dewastacji nadal istnieją relikty i zabytki, przypominające o wykorzystaniu wody przez przemysł i gospodarkę. Są jednocześnie zapisem procesów historycznych oraz urbanistycznych i miastotwórczych jakie kształtowały oblicze Gdańska – mówi Andrzej Trzeciak.

Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe i historię Stoczni Gdańskiej, szczególnie jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze oraz kwestie związane z przemianami przestrzeni postoczniowej. W obszarze jego zainteresowań znajdują się również zagadnienia związane z wzornictwem oraz antropologią mody i dizajnu. Współautor książki Tu stocznia.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
25/04/2017
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl