Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Jacek Friedrich o gdańskich pomnikach. Wykład z cyklu Architektura Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Jaki był pierwszy pomnik w Gdańsku? Od kiedy na Targu Drzewnym stoi Jan III Sobieski i jaki monument znajdował się tam przed nim? O historii najważniejszych pomników w Gdańsku opowie 18 marca o godz. 12.00 Jacek Friedrich. Wykład odbędzie się w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego przy ul. Bielańskiej 5. Wstęp wolny.

Pierwszym nowoczesnym pomnikiem w Gdańsku było popiersie Heweliusza ufundowane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego w setną rocznicę śmierci astronoma. W następnym stuleciu Gdańsk nie miał jednak szczęścia do pomników. Niepowodzeniem zakończyły się podejmowane jeszcze w XIX wieku próby wystawienia pomnika „wielkim synom” miasta, takim jak Chodowiecki, czy Heweliusz.

Spektakularne pomniki zaczęły powstawać w Gdańsku dopiero na początku XX wieku – pierwszym z nich był konny posąg cesarza Wilhelma I przy Bramie Wyżynnej. Wolne Miasto Gdańsk nie było zbyt aktywne na polu budowy pomników, podobnie, jak władze miasta w powojennym dwudziestoleciu. Dopiero w połowie lat 60. XX wieku zaczęły powstawać liczne pomniki na czele z tym na Westerplatte.

– Monopol komunistycznej władzy na stawianie pomników został przełamany w 1980 roku, gdy powstał Pomnik Poległych Stoczniowców. Pomniki stawiane po 1989 roku stanowią ciekawy dowód zmian, jakie dokonywały się w tym czasie w lokalnej społeczności. Częścią historii gdańskich pomników jest także ich usuwanie – taki los spotkał dwa niemieckie monumenty z początku XX wieku – opowiada Jacek Friedrich.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
18/03/2017
Godzina:
11:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Instytut Historii Sztuki UG
ul. Bielańska 5
Gdańsk, 80-952 Polska
+ Google Map