Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Historia kościoła św. Jana w Gdańsku w latach 1945-1991| Kultura dawnego Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Uwaga ! ważne ogłoszenie, kolejny wykład z naszego cyklu „Kultura dawnego Gdańska”, będzie przeprowadzony on-line . Bardzo chętnie byśmy witali Państwa w Domu Uphagena, Długa 12 ale z rozwagą uznaliśmy, że póki co bezpieczniej będzie zachować dystans i spotkać się tylko on-line.
Poniżej szczegóły .

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na kolejny wykład Towarzystwa Dom Uphagena, który odbędzie się wyjątkowo w poniedziałek 25 maja 2020 r. o godz. 18.00 poprzez stronę internetową www.gdansk.pl. Tym razem naszym gościem będzie pani mgr Iwona Berent, tytuł wystąpienia brzmi Historia kościoła św. Jana w Gdańsku w latach 1945-1991. Pani Berent zaprosi nas do wnętrza świątyni, zachęcamy do obejrzenia!

Nasz cykl wykładów „Kultura dawnego Gdańska” odbywa się dzięki mecenatowi Miasta Gdańska. Przypominamy, że Towarzystwo świętuje w tym roku 30-lecie założenia.

O tematyce wykładu: Po zakończeniu II wojny światowej kościół św. Jana przez ponad 45 lat stał nieczynny i nieużytkowany, co dość mocno utrwaliło się w świadomości mieszkańców Gdańska. W tym czasie jednak zabytek nie był całkowicie zapomniany, już na przełomie lat 40. i 50. XX w. wykonano zadaszenie nad kościołem, wieżę zadaszono dopiero pod koniec lat 60, a sklepienia odbudowano dopiero w pierwszej połowie lat 80. Obiekt był też scenerią planu filmowego. Podczas prelekcji przybliżone zostaną te i inne istotne wydarzenia z historii kościoła, które miały miejsce w latach 1945–1991.

O naszym gościu: mgr Iwona Berent (Nadbałtyckie Centrum Kultury) – konserwator zabytków, absolwentka Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika, na Wydziale Sztuk Pięknych, od 2016 r. jest słuchaczką Studium Doktoranckiego na Wydziału Historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Od 25 lat zawodowo zajmuje sie ochroną zabytków. W latach 1995–2006 pracowała w Urzędzie Miejskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku. Od 1 września 2006 r. pracuje w Nadbałtyckim Centrum Kultury jako kierownik Biura Odbudowy Kościoła św. Jana, prowadząc odbudowę, konserwację i adaptację kościoła św. Jana w Gdańsku w ramach projektów współfinansowanych z funduszy unijnych pn. Rewaloryzacja i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na Centrum św. Jana – etap I i II. Równocześnie nadzoruje prace konserwatorskie prowadzone w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, głównej siedzibie NCK.

Nasz gość jest autorką licznych dokumentacji historycznych, konserwatorskich i badawczych, a także artykułów i referatów w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz autorka publikacji Centrum św. Jana w Gdańsku. Przewodnik po zabytkach i współautorka publikacji pt. Kościół św. Jana w Gdańsku., wydanej przez NCK w 2012 r.

Jej dokonania doceniano między innymi: nagrodą Prezydenta Gdańska w Dziedzinie Kultury (2012 r.), nagrodą im. Prof. Jerzego Stankiewicza za koncepcję i realizację restauracji kościoła św. Jana w Gdańsku (2014 r.), przyznawaną przez Stowarzyszenie Historyków Sztuki O/Gdańsk, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków O/Gdańsk, Sekcję Konserwatorów ZPAP O/Gdańsk oraz Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego za wybitne zasługi w dziedzinie twórczości artystycznej oraz upowszechniania kultury na rzecz mieszkańców województwa pomorskiego za opiekę konserwatorską nad Centrum św. Jana i Ratuszem Staromiejskim w Gdańsku (2017 r.).

Szczegóły

Data:
25/05/2020
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizator

Towarzystwo Dom Uphagena

Miejsce wydarzenia

on-line www.gdansk.pl