Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wykład z cyklu Kultura Dawnego Gdańska|


NAwigacja Wydarzeń

Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele Towarzystwa Dom Uphagena,

W 2020 r. rozpoczęła się XVI edycja naszych wykładów „Kultura dawnego Gdańska”, świętujemy też 30-lecie powstania Towarzystwa, pomimo trudnej sytuacji postanowiliśmy kontynuować nasz cykl, ale w innej formie.

Naszym gościem będzie pan dr Tomasz Bednarz, który przedstawi temat: Archeologiczne świadectwa katastrof jednostek pływających na Zatoce Gdańskiej w XV–XVII wieku.

W referacie zaprezentowane zostaną wraki jednostek pływających z Zatoki Gdańskiej pochodzące z trzech wieków, badane przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Autor opowie również o przyczynach ich zatonięcia, zapozna też słuchaczy z problematyką identyfikacji wraków.


dr Tomasz Bednarz jest pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (NMM) i absolwentem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytetu Gdańskiego (UG). Brał udział w większości archeologicznych badań podwodnych organizowanych przez NMM. Jest autorem wielu publikacji naukowych na temat wyników badań podwodnych stanowisk archeologicznych głównie z obszaru Zatoki Gdańskiej.
Jego głównymi zainteresowaniami naukowymi są handel i żegluga morska na Bałtyku w XV–XIX wieku. Zawodowo zajmuje się też rozwojem nowoczesnych metod dokumentacji stanowisk podwodnych z wykorzystaniem fotogrametrii i urządzeń hydroakustycznych. W 2015 r. na UG obronił pracę doktorską pt. „De Jonge Seerp. Badania historyczno-archeologiczne niderlandzkiego statku z końca XVIII wieku”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dr hab. Beaty Możejko. W tym samym roku został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego w konkursie „Pomorska Nagroda Muzealna 2015” za pomysł i realizację projektu „Badania archeologiczne wraków z Zatoki Gdańskiej z zastosowaniem fotogrametrycznej dokumentacji 3D”.
Jest pomysłodawcą i autorem projektu „Wirtualny Skansen Wraków Zatoki Gdańskiej”, który zdobył nagrodę „Sybilla. Wydarzenie Muzealne Roku 2016” przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Digitalizacja i Nowe Technologie”. W 2019 r. NMM wydało książkę dr Tomasza Bednarza pt. „De Jonge Seerp. Wrak niderlandzkiego statku z końca XVIII wieku” będącą rozwinięciem jego pracy doktorskiej.
Wykład odbędzie się w dniu 29 kwietnia 2020 r. (środa), godz. 10.00 poprzez stronę internetową www.gdansk.pl

Szczegóły

Data:
29/04/2020
Godzina:
08:00 - 09:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Towarzystwo Dom Uphagena

Miejsce wydarzenia

on-line www.gdansk.pl