Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Gdańskie emancypantki” – spacer herstoryczny


NAwigacja Wydarzeń

Metropolitanka, Fundacja Przestrzeń Kobiet i Instytut Kultury Miejskiej zapraszają w sobotę 10 października na spacer herstoryczny, którego bohaterkami będą Gdańskie emancypantki. Bezpłatna wędrówka rozpocznie się o godz. 12.00 przy siedzibie IKM. 

– Podczas spaceru poznamy historię wielu kobiet. Pisarek, nauczycielek, lekarek, bojowniczek o prawa wyborcze kobiet. Polek, Niemek, Żydówek. Wywodziły się z różnych środowisk, ale łączyła je chęć przełamywania ograniczeń przewidzianych dla kobiet ich czasów i głęboka troska o jakość życia ich towarzyszek, sióstr, córek i podopiecznych. W czasie spaceru po Głównym Mieście poznamy biografie twórczyni Misji Dworcowej Heleny Żelewskiej, dyrektorki żydowskiego gimnazjum Ruth Rosenbaum czy pierwszej gdańszczanki z tytułem doktorskim – Käthe Schirmacher i wielu innych – opowiada Anna Sadowska.

Spacer poprowadzi Anna Sadowska – licencjonowana przewodniczka po Trójmieście i współautorka gdańskiej trasy w książce „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek”. Dla wszystkich osób przewidziane są bezpłatne egzemplarze książki wydanej przez Fundację Przestrzeń Kobiet.
Spacer „Gdańskie emancypantki” jest realizowany w ramach projektu „Historia kobiet narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji” Fundacji Przestrzeń Kobiet z Funduszy EOG w ramach programu Obywatele dla Demokracji.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl