Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Elise Püttner – gdańszczanka z urodzenia, sopocianka z wyboru. Wykład w Muzeum Sopotu


NAwigacja Wydarzeń

Już na początku stycznia zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie w ramach cyklu popularnonaukowych wykładów w Muzeum Sopotu.
Tym razem gościć będziemy dr. Janusza Mosakowskiego, który przybliży zebranym postać Elisy Püttner (1839-1923) – popularnej pisarki, spod której pióra wyszły nie tylko baśnie, nowele czy powieści, ale i cenione przewodniki, chociażby po Sopocie. Chociaż Elise Püttner urodziła się w Gdańsku, to na wiele lat związała się z Sopotem, gdzie też zmarła.

Tytuł wykładu: „Elise Püttner – gdańszczanka z urodzenia, sopocianka z wyboru”.

JOHANNA AUGUSTINA ELISE PÜTTNER (5 VIII 1839 Gdańsk – 14 VI 1923 Sopot), pisarka. Córka Roberta, urzędnika celnego. Uzyskała w Gdańsku średnie wykształcenie, następnie uczyła się w prywatnym seminarium nauczycielskim H.E. Hevelke. Egzamin państwowy (uprawniający do pracy w szkołach) zdała w Malborku, wyjechała na studia do Paryża. W 1868 roku (po śmierci matki) powróciła do Gdańska, prowadziła dom ojca i opiekowała się młodszym rodzeństwem. Zgłębiała dzieje Gdańska pod kierunkiem miejskich bibliotekarzy Johanna Wilhelma Emanuela Mannhardta i Ernsta A. Bertlinga. Zebrany materiał wykorzystała w działalności literackiej i krajoznawczej. Była autorką baśni, nowel, powieści (w tym wydanej w Lipsku w 1887 roku Konrad Letzkau und seine Tochter), a także cennych, kilkakrotnie wznawianych przewodników po Gdańsku, Oliwie i Sopocie. Działała w organizacjach kobiecych i w Niemieckim Czerwonym Krzyżu. (źródło: Gedanopedia)
Dr Janusz Mosakowski – adiunkt w Instytucie Filologii Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel i kierownik pracowni literaturoznawczej „Literackie Trójmiasto”, członek Pracowni Badań nad Narracjami Pamięci Pogranicza, Pracowni Badań nad Biblią w Literaturze Polskiej i Polskim Filmie, Stowarzyszenia Güntera Grassa w Gdańsku oraz Instytutu Kaszubskiego. Prywatnie taternik, miłośnik turystyki kajakowej, konnej, rowerowej, wędkarz.

Szczegóły

Data:
09/01/2018
Godzina:
16:30 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Sopotu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sopotu, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8