Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Brunon Zwarra (1919-2018). Z archiwum gdańskiego bówki|Wystawa


NAwigacja Wydarzeń

Brunon Zwarra. Działacz społeczny i publicysta. Pisarz, który stworzył portret miasta i najpiękniejszego gdańskiego pokolenia. Przypadająca 18 października 100. rocznica urodzin Brunona Zwarry jest doskonałą okazją do zaprezentowania zgromadzonego przezeń bogatego archiwum, jakie przekazał do PAN Biblioteki Gdańskiej. Zapraszamy na wystawę o życiu i twórczości najsłynniejszego gdańskiego bówki.

Pokażemy m.in. dokumenty mówiące o przynależności B. Zwarry do organizacji i stowarzyszeń polonijnych, świadectwa z Gimnazjum Polskiego oraz Szkoły Dokształcającej Macierzy Szkolnej czy papiery potwierdzające długoletnią pracę zawodową w branży emalierskiej. Ciekawostką są pamiątki związane z klubem „Gedania”, w którym pisarz przed wojną trenował i który w latach powojennych aktywnie wspierał. Warto zwrócić uwagę na zachowane oryginalne dokumenty jego ojca – Wojciecha Zwarry, działacza przedwojennej polonii gdańskiej. Zwiedzający zobaczą maszynopisy uważanych dziś za dzieła pomnikowe „Wspomnień gdańskiego bówki” i „Gdańszczan”. Ekspozycję wzbogacają liczne fotografie prywatne i mapy z czasów Wolnego Miasta Gdańska, a także zdjęcia i nagrody artystyczne udostępnione przez córkę autora.

Wystawę można oglądać od 18 października do 20 grudnia 2019 roku w historycznym gmachu PAN BG, przy ul. Wałowej 15. Na otwarcie zapraszamy 18 października 2019 r. o godz. 13:00.

Autorki wystawy:
Sabina Drożdziecka
s.droż[email protected]
Maria Sokołowska
[email protected]

Szczegóły

Początek:
18/10/2019 08:00
Koniec:
20/12/2019 14:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

PAN Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

PAN Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 15