Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Bitwa Morska – Tajemnice Twierdzy Wisłoujście


NAwigacja Wydarzeń

Zdjęcie ze zbiorów MHMG, autor: Marta Krzyżowska

Zdjęcie ze zbiorów MHMG, autor: Marta Krzyżowska

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska powraca z Bitwą Morską Twierdzy Wisłoujście. W trakcie Jarmarku Dominikańskiego – 13 sierpnia odbędzie się widowisko „Bitwa Morska – Tajemnice Twierdzy Wisłoujście”.

„Bitwa Morska – Tajemnice Twierdzy Wisłoujście” przedstawiona zostanie w odmiennej formule od poprzednich. Wydarzenie ma mieć atrakcyjną oprawę – o historii tego wyjątkowego miejsca mają opowiedzieć lasery, pirotechnika, video mapping 3D. Elementem oprawy będą, zgodnie z tradycją, także ekipy rekonstruktorów XVII w. i XIX w. oraz pływający okręt.

Tym razem przedstawione zostaną losy Twierdzy Wisłoujście na przestrzeni lat, jej przeobrażenia, zadania i najważniejsze wydarzenia. Uczestnicy usłyszą o pierwszej drewnianej wieży nad brzegiem morza, dowiedzą się w jaki sposób kształt renesansowego muru mógł chronić załogę,  ze szczytu wieży ponownie dostrzegą błysk światła latarni. Kluczowym wydarzeniem będzie również epizod „Bitwy Pod Latarnią 1628 roku, kiedy to nocne niebo rozświetlił spektakularny wybuch jednego z polskich okrętów zaatakowanego przez artylerię szwedzką.

„Wydarzenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcieli by dowiedzieć w atrakcyjny i przyjazny sposób czegoś więcej o historii Twierdzy Wisłoujście, ujścia Wisły w tym dzielnicy Nowy Port i Westerplatte. Widowisko kierujemy także do tych z Państwa, którzy od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oczekują więcej niż organizowanie tradycyjnych wystaw, o czym świadczy dobór narzędzi przekazu oraz pora spektaklu. Nigdy do tej pory nie zdecydowaliśmy na organizację tak dużego wydarzenia w nocy. Tym razem podejmujemy to wyzwanie. Pierwsza, tegoroczna odsłona Kina pod Wartownią nr 1 na Westerplatte pokazała, że w opinii gdańszczan te formy przekazywania wiedzy to równie ważny kierunek naszych działań. Reaktywacja „Bitwy Morskiej” wpisuje się w nową misję i wizję naszej Instytucji. Chcemy być ulubionym Muzeum gdańszczan a Twierdza, jako nadal skrywająca wiele tajemnic wizytówka turystyczna naszego miasta nadaje się do tego celu wyśmienicie. Mamy nadzieję, że wybór środków przekazu i nocnej pory spotęguje ilość emocji i wrażeń wśród licznie zebranej widowni.” – mówi Michał Pietrzak, kierownik Działu Marketingu MHMG.

Scena dla widowni, wzorem zeszłych lat, zlokalizowana będzie na placu przy ul. Starowiślnej w Nowym Porcie, a więc naprzeciwko Twierdzy Wisłoujście. Widowisko przewidziana jest na ok. 40 minut. Spektakl jest bezpłatny.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
13/08/2016
Godzina:
19:00 - 20:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Twierdza Wisłoujście
ul. Stara Twierdza 1
Gdańsk, 80-551 Polska
+ Google Map