Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

 • To wydarzenie minęło.

„Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek”, czyli fotografia mobilna w Gdyni


NAwigacja Wydarzeń

Mistrzowie fotografii mobilnej po raz pierwszy zagoszczą w Trójmieście. Pokażą niemal 120 zdjęć obrazujących miejską codzienność przez pryzmat zamyślenia, zatrzymania i wyciszenia, a wykonanych za pomocą telefonów komórkowych. W gdyńskim InfoBoxie zaprezentowane zostaną fotografie ponad czterdziestu mistrzów fotografii mobilnej z USA, Niemiec, Włoch i Łotwy oraz uznani rodzimi autorzy, w tym bardzo silna grupa przedstawicieli Trójmiasta.

Odwiedzający najnowszą wystawę zorganizowaną w gdyńskim InfoBoxie będą mieli okazję na własne oczy przekonać się, jak bardzo postęp technologii w ostatnich latach zmniejszył dystans między profesjonalnymi fotografami, a wyposażonymi wyłącznie w telefony uzdolnionymi amatorami – wnikliwymi obserwatorami codzienności. Wielu z autorów, których prace składają się na tę wystawę, ma na swych kontach liczne nagrody i wyróżnienia. Są wśród nich i tacy, którzy po odkryciu fotografii mobilnej, zmienili swe życie na dobre, wiążąc z nią swą karierę zawodową. Zresztą przedstawiciele tej dziedziny coraz śmielej wkraczają między profesjonalistów, na świecie działa już np. wiele komercyjnych banków zdjęć stworzonych z myślą o fotografiach wykonywanych i przesyłanych za pomocą telefonu.

„Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek” to pierwsza taka wystawa w Polsce, gdzie w jednym miejscu można zobaczyć fotografie ponad 40 fotografów, których twórczość podziwiać można przede wszystkim na ekranach telefonów, za pośrednictwem zyskującego coraz większą popularność Instagrama. Ta, skupiająca około 300 milionów użytkowników z całego świata, aplikacja pozwala na natychmiastową publikację w Internecie zdjęć wykonanych aparatem wbudowanym w telefon.

Wybrani autorzy, których prace prezentowane są w Gdyni: Richard „Koci” Hernandez (zdobywca nagrody Emmy, nominowany do nagrody Pulitzera), Thomas Kakareko (mający swoje korzenie w Gdańsku, najpopularniejszy współczesny fotograf uliczny w Niemczech), Philippe Gonzalez (twórca www.Instagramers.com), Greg Schmigel (znakomity amerykański portrecista) czy Emil Pakarklis (założyciel iPhone Photography School). Na wystawie znalazły się też prace kilkunastu trójmiejskich fotografów mobilnych oraz przedstawicieli ogólnopolskiej Grupy Mobilni (www.mobilni.pl).

– Mo­ty­wem łączącym 120 czarnobiałych zdjęć jest czło­wiek. Czło­wiek, któ­remu udało się na mo­ment wy­rwać z try­bów co­dzien­nego miej­skiego ży­cia, to­czą­cego się zwy­kle w sza­leń­czym tem­pie. Czło­wiek za­my­ślony, od­po­czy­wa­jący na ławce, szukający chwili wytchnienia wśród ulicznego zgiełku, czy delektujący się chwilą – mówi Michał Koralewski, reprezentujący „Grupę Mobilni”, pomysłodawców i organizatorów wystawy.

Wartością dodaną dla trójmiejskich odbiorców wystawy jest liczna reprezentacja rodzimych twórców, dzięki którym czar miejskiej codzienności, uchwycony w mistrzowskich czarnobiałych kadrach, obok Berlina czy Nowego Jorku, pokazuje również przestrzeń Gdyni czy Gdańska.

Wystawa „Bez pośpiechu – opowieści z ulic i podwórek” dostępna będzie w siedzibie InfoBoxu, przy ul. Świętojańskiej 30, w terminie 19-30 stycznia 2015 r., od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-19.00, w sobotę 11.00-18.00, w niedzielę 11.00-16.00.

Spotkanie autorskie odbędzie się w piątek, 23 stycznia, o godz. 18.00.

Więcej informacji:

Patronat nad wydarzeniem sprawują:

Wydruk zdjęć na potrzeby wystawy zapewnił Blue Canvas (http://bluecanvas.pl)

Grupa Mobilni to nieformalna grupa zrzeszająca entuzjastów fotografii mobilnej z całej Polski. Choć dzielą ich setki kilometrów, łączy wspólna pasja. Poprzez działania członkowie grupy nawzajem od siebie się uczą, inspirują, rozwijają swoją pasję. Jednocześnie promują polską fotografię mobilną w kraju i zagranicą. W Grupie Mobilni działają laureaci największych konkursów fotografii mobilnej na świecie.

Autorzy z Trójmiasta:

 1. Mateusz Adamiak @iamadamiak
 2. Paweł Jóźwiak @eight8s
 3. Magdalena Król @takpomidor
 4. Joanna Kurowska @frotograf
 5. Piotr Manasterski @manasterski
 6. Waldemar Nowak @vollygda
 7. Tomasz Olszewski @tom3cki
 8. Rafał Piotrzkowski @rafalpiotrzkowski
 9. Monika Proć @djmon1que
 10. Agnieszka Rogowska @im_parasolka
 11. Dariusz Sobiecki @dareksobiecki
 12. Weronika Szadowiak @aimszadowiak
 13. Agnieszka Werner @agawer
 14. Adrian Werner @adrianwerner
 15. Beata Wietrzykowska @beatlg
 16. Paweł Wiśniewski @pablozja
 17. Ala Woźniak @ala_wu
 18. Przemek Zdybel @przemekzdybel

Szczegóły

Początek:
19/01/2015 09:00
Koniec:
30/01/2015 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

InfoBox Gdynia
Świętojańska 30
Gdynia, 81-372 Polska
+ Google Map