Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Dawnego Gdańska: wykład o księgozbiorach Jana Heweliusza


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek, 22 października, o godz. 18.00 w sieni IKM, dr Maria Otto – kustosz z PAN w Gdańsku, przybliży zainteresowanym historię i specyfikę zbiorów Heweliusza.

Gdańskie obserwatorium Jana Heweliusza było jednym z największych w ówczesnej Europie. Astronom dbał o wysoką jakość edytorską swoich dzieł, a unikatowe woluminy pomalowane akwarelami przez samego Heweliusza znajdują się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Paryżu i Biblioteki Głównej Polskiej Akademii Nauk.

– Aby zostać wybitnym naukowcem z jednej strony należy być obdarzonym nieprzeciętnym talentem, z drugiej jednak talent nie wystarczy o ile nie znajdzie podbudowy w warsztacie, pomocach naukowych. Taki warsztat dla Jana Heweliusza – najsłynniejszego gdańskiego astronoma – stanowiło nie tylko jego świetnie wyposażone obserwatorium, ale i księgozbiór. Niestety, pożar kamienic uczonego, który w 1679 roku strawił nie tylko budynki mieszkalne, ale i obserwatorium, drukarnię oraz warsztaty Heweliusza, zniszczył również część jego kolekcji książkowej. W związku z tym za pośrednictwem lektury wydanego po śmierci astronoma katalogu aukcyjnego jego księgozbioru możemy jedynie częściowo poznać zasób jego obszernej biblioteki.- tak sylwetkę bohatera październikowego wykładu przedstawia prelegentka – mówi Maria Otto.

Maria Otto

Maria Otto / Fot. lucyna-lewandowska.pl

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
22/10/2015
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl