Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Akademia Dawnego Gdańska o malarce Elizabeth Baumann- Jerichau


NAwigacja Wydarzeń

Małgorzata Paszylka- Glaza

Akademia Dawnego Gdańska zaprasza na wykład poświęcony sylwetce uznanej europejskiej malarki, która rozpoczęła karierę w Gdańsku – Elizabeth Baumann – Jerichau.

Prace artystki były wystawiane między innymi w Paryżu i w Londynie, gdzie w Buckingham Palace na specjalne życzenie królowej Wiktorii odbył się zamknięty wernisaż prac malarki. Więcej o twórczości Bauman – Jerichau dowiemy się 25 marca o godz. 18.00 w sieni IKM, podczas wykładu Małgorzaty Paszylki – Glaza, kurator zbiorów sztuki nowoczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Elizabeth Baumann – Jerichau urodziła się w Warszawie, lecz europejską karierę malarską rozpoczęła w Gdańsku. Wystawiała m.in. w Paryżu i w Londynie, gdzie w Buckingham Palace na specjalne życzenie królowej Wiktorii odbył się zamknięty wernisaż prac malarki. Na Bliskim Wschodzie dopuszczona została do haremu, gdzie przenosiła na płótno jego życie codzienne. W zbiorach polskich znajduje się obecnie zaledwie jeden obraz artystki, jest to „Główka dziewczyny” w zbiorach Fundacji im. Ciechanowieckich na Zamku Królewskim w Warszawie.

Tak bohaterkę wieczoru przedstawia Małgorzata Paszylka – Glaza.

Elisabeth Jerichau-Baumann / Autoportret 1848 r.Elizabeth Baumann – Jerichau (1818- 1881) przez ojca pieszczotliwie nazywana ,,lisinką” była odważną, bezkompromisową, czarującą i piękną kobietą, niezwykłą emancypantką ciekawą ludzi i świata. Była również utalentowaną artystką, która swoją charyzmą artystyczną wyrastała ponad epokę. Przyjaciółka Andersena i Dickensa. Do Gdańska przyjechała z Warszawy, jako 11- latka, by spędzić tu trochę czasu z samotną i pobożną ciotką Haliną. To w Gdańsku zakochała się pierwszy raz i tu zaczęła malować. Wracała tu chętnie, już jako uznana artystka.

Małgorzata Paszylka- Glaza – historyk sztuki, kustosz i kurator zbiorów sztuki nowoczesnej w Muzeum Narodowym w Gdańsku, wykładowca akademicki, autorka książki i artykułów z zakresu sztuki nowoczesnej, kuratorka wystaw. Od 2000 r. we współpracy z Zakładem Karnym Gdańsk- Przeróbka realizuje program „Resocjalizacja przez sztukę”, za który w 2012 r. otrzymała od Ministra Sprawiedliwości Srebrną Odznakę za zasługi w pracy penitencjarnej. Szczególnie interesuje się feminizmem w sztuce, zjawiskiem totalitaryzmu w sztuce i etyką sztuki.

Szczegóły

Data:
25/03/2015
Godzina:
17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl