Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

BAM! BAM! W ECS


NAwigacja Wydarzeń

Fot. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

W sobotę, 28 marca, w siedzibie ECS zostanie udostępniona publiczności biblioteka, archiwum i mediateka (BAM). Zbiory biblioteczne i archiwalne ECS są ogólnodostępne, a korzystanie z nich jest darmowe.

Biblioteka, archiwum i mediateka w Europejskim Centrum Solidarności to przestrzeń wymarzona dla tych, których pasjonuje najnowsza historia i poszukują odpowiedzi na nurtujące ich pytania. A nadto biblioteka ECS, jak żadna inna w Gdańsku – z dwoma otwartymi kondygnacjami, antresolą, pomostami i miękkimi fotelami z widokiem na ogród zimowy – to wymarzone miejsce, żeby poczytać prasę czy zagrać z dziećmi w gry planszowe.

Dokumentowanie historii

Zaledwie niewielka część zbiorów Europejskiego Centrum Solidarności – gromadzonych od 2008 roku – jest prezentowana na wystawie stałej. Zbiory liczą 125 metrów bieżących archiwaliów, ok. 43 000 zdjęć, 15 773 minuty filmów archiwalnych, 10 824 minuty materiałów fonograficznych, ok. 1400 godzin wywiadów z opozycjonistami i 21 000 książek, w tym 5000 wydawnictw drugoobiegowych i emigracyjnych. Część archiwaliów oglądać można podczas ekspozycji czasowych. Pozostałe zaś na co dzień są dostępne dla gości prowadzących badania naukowe, przygotowujących wystawy i zajęcia edukacyjne, piszących prace, realizujących filmy na tematy związane z najnowszą historią Polski, ale i tych, których interesuje historia.

Fot. / Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Fot. / Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

– Chcemy zgromadzić najpełniejszy materiał dokumentujący opór społeczny wobec władzy komunistycznej w latach 1970–1989 – mówi Paweł Golak, zastępca dyrektora ECS ds. muzealno-archiwalnych i biblioteki. – Archiwizujemy dokumenty krajowe, organizacji zagranicznych oraz osób prywatnych wspierających Solidarność, plakaty i ulotki, prasę i publikacje drugiego obiegu wydawniczego, znaczki i karty okolicznościowe, sztukę opozycyjną. Zbieramy fotografie i nagrania filmowe. Gromadzimy książki. Interesują nas pamiątki materialne – transparenty, urządzenia podsłuchowe czy podziemna poligrafia.

Zapraszamy na co dzień i od święta

Archiwum, biblioteka i mediatek po raz pierwszy otworzą podwoje dla szerokiej publiczności 28 marca, w sobotę. Przez cały dzień po ich zakamarkach oprowadzać będą bibliotekarze, archiwiści i filmowcy.

– Serdecznie zapraszamy w dniu otwarcia – zachęca Paweł Golak. – To wyjątkowa okazja, żeby jednocześnie poznać zasoby biblioteki, archiwum i mediateki, przyjrzeć się, jak są wykorzystywane na wystawie stałej i wysłuchać opowieści ludzi, którzy tworzyli tę historię – historię polskiej drogi wolności. Pokażemy tego dnia zdjęcia Stoczni Gdańskiej im. Lenina widziane okiem i sercem Zenona Miroty – STOCZNIĘ WEDŁUG MIROTY, będziemy prezentować archiwalne materiały filmowe, zaprosimy do CZYTANIA W OGRODZIE. Specjalnie na tę okazję opracowaliśmy grę, w którą mogą zagrać całe rodziny – ECS GAME i dzięki niej obejrzeć pomieszczenia na co dzień niedostępne. Najmłodszych zapraszamy na zajęcia – WARSZTATY DLA MŁODYCH KOLEKCJONERÓW i WARSZTATY TWORZENIA OPOWIEŚCI. Miłośników prozy ucieszyć chcemy rozmową z Andrzejem Stasiukiem i Moniką Sznajderman o PISANIU W CZASACH PRZEŁOMU. A na finał na fasadzie ECS od strony pl. Solidarności rozbłyśnie BAM! BAM! ILUMINACJA.

28 marca, w dniu otwarcia BAM, każdy gość wyposażony zostanie w informator, który ułatwi mu korzystanie z biblioteki, archiwum i mediateki. W niedzielę w godz. 12–15 zaplanowano Dzień Otwarty, a od poniedziałku BAM pracować będzie od poniedziałku do soboty według stałego harmonogramu.

informacja i rezerwacja miejsc: www.ecs.gda.pl

Fot. / Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Fot. / Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

Szczegóły

Data:
28/03/2015
Godzina:
09:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map