Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Historie z (Trój)Miasta – wykład


NAwigacja Wydarzeń

Klub Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza na II odsłonę spotkań z cyklu Historie z (Trój)Miasta. 1 marca, o godz. 18.00 odbędzie się wykład na temat „Od drewnianej wieży do murowanego castrum, czyli o tym, jak joannici z Pomorza i Nowej Marchii się fortyfikowali”. Poprowadzi go doktorant Uniwersytetu Gdańskiego Krzysztof Wroński.

Każdy zna krzyżaków, wielu słyszało o templariuszach, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że na polskich ziemiach funkcjonował jeszcze jeden znaczny zakon rycerski – Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana Chrzciciela Jerozolimskiego. Pomorscy szpitalnicy nigdy nie osiągnęli potęgi dorównującej zakonowi krzyżackiemu, jednak na terenie Pomorza, Nowej Marchii i Brandenburgii, gdzie z czasem, około połowy XIV w. utworzył się silny związek joannickich placówek, w bardzo krótkim czasie wzniesiono warownie wyjątkowe na skalę nie tylko polską, ale i europejską.
W trakcie wykładu Krzysztof Wroński przybliży skomplikowaną, ale i fascynującą drogę, która doprowadziła do ich powstania, zaczynając od niewielkiej, drewnianej wieży, a kończąc na potężnych, ceglanych kasztelach, będących szczytowym dziełem architektonicznym późnego średniowiecza.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
01/03/2016
Godzina:
17:00 - 18:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Miejsce wydarzenia

Klub Marynarki Wojennej „Riwiera”
ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia, 81-301 Polska
+ Google Map