W tym tygodniu rozpoczyna się najważniejsza i najbardziej prestiżowa impreza w kalendarzu Polskiego Związku Żeglarskiego, czyli Volvo Gdynia Sailing Days. Żeglarskie Dni Gdyni odbywać się będą od 27 czerwca do 8 lipca. Widowiskowe wyścigi najlepiej oglądać z Bulwaru Nadmorskiego i plaży Śródmieście. Zaprezentują się w nich żeglarze wszystkich pokoleń, od najmłodszych adeptów po utytułowanych zawodników. Atrakcje dla publiczności czekają nie tylko na wodzie.

Komunikat Biura Prasowego UM Gdynia:

Doskonałą promocją żeglarstwa powinien być EUROSAF Sailing Freestyle Event. 30 czerwca i 1 lipca w okolicach plaży Śródmieście i Bulwaru Nadmorskiego zaprezentują się najszybsze jednostki żeglarstwa regatowego m.in. z klas: 49er, 29er i klasy A katamaranów.

Natomiast 7 i 8 lipca planowane są dni otwarte Volvo. W ich trakcie ma zostać zorganizowana uroczystość pożegnania żeglarskiej reprezentacji Polski, która wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Londynie. Odbędzie się także premiera nowego Volvo V40.  Ponadto przez cały okres trwania imprezy w Marinie Gdynia funkcjonować będzie miasteczko Volvo, a przy Contrast Cafe – scena letnia.

W programie Volvo Gdynia Sailing Days:

27-29 czerwca
Puchar Prezydenta Miasta Gdyni w klasach 470, 420, 29er, Europa, Laser, Laser Radial, Laser 4.7

Tradycyjne regaty, które od lat odbywają się w Gdyni. Na wodzie zaprezentują się jednostki jedno i dwuzałogowe. Zobaczyć będzie można zarówno zmagania w klasach olimpijskich (470, Laser, Laser Radial), Europie, która również w przeszłości gościła w programie igrzysk, oraz tzw. klasach przygotowawczych z udziałem głównie młodzieży.

30 czerwca – 1 lipca
EUROSAF Sailing Freestyle Event ; Dni High Performance w kl. 49er, 29er, katamarany klasy A

Prezentacja najszybszych jednostek żeglarstwa regatowego z olimpijską klasą 49er na czele. W pokazowej rywalizacji ścigać się będą m.in. katamarany i skiffy.

1-7 lipca
Mistrzostw Półkuli Wschodniej w klasie Star

To najstarsza z klas olimpijskich, do której garną najlepsi żeglarze regatowi świata. Na wodzie dwuosobowe jednostki można rozpoznać bez problemu – są duże i oznaczone gwiazdą na żaglu.

6-8 lipca
Mistrzostw Polski w Match Racingu
 

Według niektórych to kwintesencja żeglarstwa: krótkie wyścigi, przejrzystość rywalizacji, a przede wszystkim pojedynki jeden na jednego. Liczą się: perfekcja wykonywanych manewrów, taktyka, a wręcz przebiegłość.

6-8 lipca
Puchar Trenerów w klasie Optimist
 

Maksymalna szerokość – 113 centymetrów, długość – 232 centymetry, na żaglu litera Q – tak wygląda jednostka najmniejszej monotypowej międzynarodowej klasy żeglarskiej. Na jachtach, popularnie zwanych „mydelniczkami”, startują najmłodsze wilki morskie, nawet 6-latkowie.