Twój świat, twój dom, twoje serce. Światowy Dzień Serca w Sopocie

25 września po raz ósmy w Polsce obchodzić będziemy Światowy Dzień Serca. Organizatorem wydarzenia jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Centralne obchody odbędą się na Molo w Sopocie.

Celem przedsięwzięcia jest profilaktyka chorób serca będących istotnymi schorzeniami cywilizacyjnymi. Dane ze świata wskazują, że 29 procent wszystkich zgonów spowodowanych jest przez choroby sercowo-naczyniowe co czyni je najczęstszą przyczyną śmierci na świecie. Dlatego w tym roku organizacja odpowiedzialna za przygotowanie Światowego Dnia Serca na świecie – World Heart Federation chce zwrócić uwagę na fakt, że każdy z nas może, poprzez edukację na temat czynników ryzyka, codzienną aktywność fizyczną oraz właściwą dietę redukować obciążenia wywołane chorobami sercowo-naczyniowymi.

Tegoroczne hasło obchodów brzmi:

Twój świat, twój dom, twoje serce

WHF przekonuje, że gospodarstwo domowe jest najodpowiedniejszym miejscem do rozpoczęcia działań w celu poprawy zdrowia serca. Warto zatroszczyć się, aby nasze domy stały się miejscem, gdzie szczególną wagę przykłada się do zdrowego trybu życia. Aby to zrobić należy ograniczyć palenie tytoniu w warunkach domowych, zadbać o zdrową dietę oraz wysoką jakość spożywanych pokarmów, uprawiać sport oraz regularnie wykonywać badania kontrolne.

Podczas centralnych obchodów wydarzenia, które w tym roku odbędzie się w niedzielę 25 września 2011 r. na sopockim Molo, będzie można skorzystać z porad ekspertów – lekarzy i dietetyków oraz wykonać badania kontrolne (pomiar ciśnienia, cholesterolu, EKG, pulsoksymetrię, obliczanie wskaźnika ryzyka chorób układu krążenia). Światowy Dzień Serca będzie miał formę pikniku edukacyjnego – odbędą się liczne zabawy dla dzieci, gry sportowe, quiz z nagrodami oraz marsz nordic walking. Znana propagatorka sportu, dziennikarka i autorka książek Mariola Bojarska-Ferenc zaprezentuje ćwiczenia, które pozwolą zachować dobrą kondycję fizyczną. Wystąpi Centrum Uśmiechu i kabaret W Gorącej Wodzie Kompani. Impreza rozpocznie się o godz. 11.00 i zakończy się ok. 21.00 koncertem muzycznym.

O Światowym Dniu Serca

Światowy Dzień Serca to wydarzenie o randze międzynarodowej, odbywające się od 2000 roku w ponad 100 krajach na całym świecie. Zostało zainspirowane przez World Heart Federation z udziałem World Health Organisation (WHO), UNESCO i UNICEF’u. Jest to prestiżowe wydarzenie, które ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia. Hasłem tegorocznych, ósmych w Polsce, a jedenastych na świecie obchodów jest: „One World, One Home, One Heart”. Tego dnia w wielu miastach naszego kraju lokalne oddziały Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego przygotują ciekawe działania.

Oficjalna strona akcji