Poszukiwanie zwierząt otaczających Orfeusza

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Miejski Ogród Zoologiczny „Wybrzeża” serdecznie zapraszają do udziału we wspólnym konkursie. „Orfeusz wśród zwierząt” to konkurs zorganizowany z okazji Jubileuszu Czterdziestolecia MHMG. Czas trwania konkursu: 21 marca – 03 maja 2010 r.

Aby wziąć udział w konkursie należy pobrać Kartę Konkursową w kasie Dworu Artusa lub w kasie ZOO, rozwiązać zadanie i wrzucić Kartę do urny. Na Karcie Konkursowej znajduje się reprodukcja obrazu „Orfeusz wśród zwierząt” autorstwa Hansa Vredemana de Vries.

Zadanie polega na tym, by odnaleźć 10 różnych zwierząt, które jednocześnie podziwiać możemy na reprodukcji oraz w Oliwskim ZOO. Troje zwycięzców wyłonionych przez losowanie otrzyma torbę z niespodziankami od Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz Miejskiego Ogrodu Zoologicznego „Wybrzeża”.

Oryginalny „Orfeusz wśród zwierząt” Hansa Vredemana de Vries pochodzi z 1594 roku. Znajduje się na zachodniej ścianie Wielkiej Hali Dworu Artusa, w miejscu, gdzie zasiadali m.in. członkowie Ławy Trzech Króli.

Dzieło spłonęło w 1945 roku. Zrekonstruowano je komputerowo w 2001 roku. Autorem cyfrowego simulacrum jest Krzysztof Izdebski, gdański artysta plastyk. Orfeusz to mityczny król Tracji, który słynął z wielkiego talentu muzycznego. W ikonografii przedstawiany jest z lirą. Według podań muzyka grana przez Orfeusza miała moc uciszania fal morskich, gniewu ludzkiego, a także uratowała żeglarzy przed syrenami podczas wyprawy po Złote Runo. Orfeusz potrafił również uspakajać dzikie zwierzęta. I ta scena stała się tematem obrazu Vredemana de Vries.

Informacja pochodzi z komunikatu prasowego MHMG