Już po raz trzeci w Gimnazjum nr 8 odbył się Dzień Brytyjski.

Każda klasa miała do przygotowania komiks w postaci plakatu lub książeczki na temat współczesnych lub historycznych wydarzeń związanych z Wielką Brytanią. Stanowiły one także wspaniałą dekorację holu. Ponadto każdy zespół klasowy przygotował prezentację piosenki z repertuaru Brytyjskiego wykonawcy lub zespołu. W poprzednich latach dominowały utwory The Beatles lub Oasis. W tym roku panowała różnorodność, wysłuchaliśmy m.in. piosenek z repertuaru Queen, Bee Gees, Depeche Mode, Amy Winehouse. To była prawdziwa „Bitwa na głosy (klasy)”! Wszystkie prezentacje były ciekawe i jury miało dosyć trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców w kategorii klas I, II i III.

Równolegle na boisku toczyły się rozgrywki piłki nożnej. W tym roku uczniowie tworzący drużyny piłkarskie mogli wybrać sobie nazwę swojego zespołu spoza Ligi Angielskiej, także innych drużyn europejskich, z okazji trwającego EURO 2012. Ostatecznie wygrała Polska, która pokonała w finale Hiszpanię- i tego życzymy naszym piłkarzom.

Ponadto odbył się Quiz Wiedzy o Wielkiej Brytanii. Uczniowie pracowali w zespołach dwuosobowych, reprezentujących poszczególne klasy. Pytania dotyczyły zabytków, monarchii, kultury, literatury i geografii Wielkiej Brytanii. By zdobyć zaszczytne I miejsce trzeba było wykazać się sporą wiedzą.

W jednej z sal lekcyjnych działała kawiarenka obsługiwana przez nauczycieli, w której można było nabyć ciastka i napoje, a dochód z ich sprzedaży został przeznaczony na zakup nagród dla uczniów za osiągnięcia w konkursach językowych. Podczas przerwy przeznaczonej na obrady jury, które debatowało, by wyłonić zwycięzców prezentacji klasowych oraz komiksów, uczniowie oraz nauczyciele udali się tam na poczęstunek.

W naszej szkole uczniowie zobowiązani są do noszenia mundurków, ale w tym dniu, każdy kto ubrał się w barwy flagi Brytyjskiej lub T-shirty z bardzo popularnym ostatnio nadrukiem tejże flagi lub innych charakterystycznych elementów brytyjskich, był z tego obowiązku zwolniony.

Korzystając z okazji, klasa 2F zaprezentowała swój projekt edukacyjny w języku angielskim, album „Gdańsk-my hometown”. Udział w projekcie poszerzył ich wiedzę na temat miasta rodzinnego, udoskonalił umiejętności językowe niezbędne podczas tłumaczenia własnych opracowań, a także stał się doskonałą okazją do złożenia wizyty najważniejszej osobie w naszym mieście- Prezydentowi Miasta Gdańsk, p. Pawłowi Adamowiczowi.

Dzień Brytyjski przebiegł w miłej atmosferze, pełnej emocji i dobrej zabawy. Kolejne takie wydarzenie już za rok.

Autor: Iwona Kacprzyńska