Budowa Muzeum II Wojny Światowej powoli dobiega końca – w pierwszym kwartale 2017 roku powinno być oddane do użytku. Dzięki uprzejmości inżyniera i szefa projektu – Karola Kalinowskiego, miałam ogromną przyjemność zwiedzić teren (jeszcze) budowy.

Muzeum II Wojny Światowej

Pierwszy raz zobaczyłam z bliska budowę w styczniu 2015 r. Wówczas zupełnie nie mogłam sobie wyobrazić tego, w co przekształcą się tony stali i betonu. Inżynier Karol Kalinowski (którego wcześniej poznałam na budowie stadionu piłkarskiego na Letnicy) z pasją opowiadał mi o przyszłym muzeum, ale dla mnie, laika, budowa pozostała nieczytelna…

Muzeum II Wojny Światowej – pierwsze eksponaty w betonowej wannie

Niemal dwa lata później, ponownie odwiedziłam Karola – tym razem wizyta miała zupełnie inny przebieg. Przywitały mnie eleganckie drzwi, przestronne korytarze, niemal przygotowane do pracy biura części administracyjne, i ku mojemu zdziwieniu – mini-hotel. Tworzące go pokoje i apartamenty będą służyły gościom muzeum, ale również będzie możliwy komercyjny wynajem – nie wątpię, że będzie to znakomita atrakcja dla turystów (ale i gdańszczan, a dla jednej gdańszczanki na pewno:)). Po obejrzeniu części biurowo-hotelowej, przyszedł czas na restaurację, która ulokowała się na najwyższym, dostępnym poziomie. W tej chwili widok z przeszkolonego poziomu jest jeszcze zaburzony folią, ale potencjał jest widoczny. Wzrok natomiast przyciągają ciekawe schody, prowadzące na drugi poziom restauracji.

Muzeum II Wojny Światowej - restauracja

Muzeum II Wojny Światowej – restauracja

Aż wreszcie – meritum, czyli sale wystawowe. Ich stan przygotowania do otwarcia jest jeszcze bardzo różny – w niektórych pomieszczeniach wylewane są powłoki na posadzkach, w innych ustawiane już są gabloty i trwa przygotowywanie ekspozycji.

Muzeum II Wojny Światowej

Cicerone kilkakrotnie zapraszał mnie do windy, a ja powoli zaczynałam się gubić w gąszczu różnorodnych sal i poziomów (dlatego zdjęcia nie są szczegółowo opisane), ale z każdą chwilą całość robiła na mnie coraz większe wrażenie. Kulminację stanowi obrazek, który na pewno na długo będzie się wbijał w pamięć przyszłych zwiedzających…

Muzeum II Wojny Światowej

Wychodząc z budowy rzuciłam okiem na materiał, którym obłożona jest elewacja. Jak mi wytłumaczył Karol Kalinowski, jest to beton barwiony w masie ze zbrojeniem rozproszonym. Ciekawe!

Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej

Państwa zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć, a Tobie Karolu bardzo ciepło DZIĘKUJĘ:)

Z niecierpliwością czekam na otwarcie muzeum!