Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Gdańskie Synagogi | Gdańsk-Miasto-Sztuka


NAwigacja Wydarzeń

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA: Spotkanie #6 Gdańskie Synagogi

W ramach kolejnego spotkania z cyklu „Gdańsk-Miasto-Sztuka” zapraszamy do Śródmieścia Gdańska, gdzie wspólnie będziemy odkrywać ślady kultury żydowskiej.
W niedzielę 22 września o godz. 16.00 spotkamy się przy Baszcie Jacek, przy Hali Targowej.
Będzie to szóste spotkanie w ramach naszego nowego projektu „Gdańsk-Miasto-Sztuka” realizowanego wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Muzeum Gdańska.
Wstęp bezpłatny.

→ Spacer: 22.09.2019, niedziela godz. 16.00
→ Miejsce zbiórki: Baszta Jacek przy Hali Targowej
→ Prowadząca: Noemi Etush

Żydzi nie mogli osiedlać się na terenie Gdańska przez blisko kilkaset lat. Zakaz ten wiązał się ze średniowiecznym przywilejem otrzymanym od Krzyżaków. W ten sposób gdańskie mieszczaństwo broniło się przed konkurencją żydowskich kupców. Żydzi mogli jednak zamieszkiwać tereny przedmieść i osad podmiejskich. Tak właśnie powstały wspólnoty (kahały) na Starych Szkotach, w Winnicy czy we Wrzeszczu. Gmina inaczej kahał odpowiadała za organizację życia społecznego i religijnego przynależących do niej Żydów. Mogli oni zatrzymywać się także na Długich Ogrodach i Dolnym Mieście w rejonie ulicy Szopy. Gdy Gdańsk w 1793 roku w wyniku II rozbioru Polski dostał się w granice Prus, król pruski odebrał miastu średniowieczne przywileje. Jednocześnie Żydzi uzyskiwali coraz więcej praw z czasem stając się równoprawnymi obywatelami państwa. Nic nie stało już na przeszkodzie by zaczęli osiedlać się na terenie Gdańska.
Pierwsi Żydzi z terenów Prus i Polski na Głównym Mieście osiedlili się przy ulicy Szerokiej tworząc tu gminę. Następnie w mieście zaczęli osiedlać się mieszkańcy zniszczonych przedmieść: Starych Szkotów, Wrzeszcza i Winnicy, którzy pragnęli zachować swoją odrębność. Przejawem zachowania podziału było, posiadanie przez poszczególne kahały własnych synagog. Gmina z ulicy Szerokiej, dostosowała do swych potrzeb budynek spichlerza znajdujący się w zaułku odchodzącym od ulicy Szerokiej. W kamienicach, stojących dziś przy ulicy Szerokiej 131/132 ulokowano biuro gminy i potrzebne do jej funkcjonowania pomieszczenia.
Podczas niedzielnego spaceru po śródmieściu Gdańska wspólnie odkryjemy miejsca kultury żydowskiej w sercu dzisiejszego Śródmieścia miasta.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska

Szczegóły

Data:
22/09/2019
Godzina:
14:00 - 15:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Gdańska Galeria Miejska i Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Baszta Jacek przy Hali Targowej w Gdańsku-Śródmieściu