Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Czarna dusza | Akademia Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wrześniowy wykład z cyklu Akademia Gdańska, który 24 września, wtorek, poprowadzi Andrzej Trzeciak z Europejskiego Centrum Solidarności I European Solidarity Centre.
Porozmawiamy o zapomnianych ofiarach gdańskich U-Bootów kajzera.

Dzięki Solidarności – polskiemu pokojowemu ruchowi Stocznia Gdańska stała się znana na świecie. Już wcześniej jednak przestrzeń ta wpływała na losy kontynentu i całego świata. W byłej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku rodził się należący do niemieckiego państwa, militarny przemysł okrętowy, wykorzystywany w planach zbrojnych podbojów i konfliktów. Doprowadziły one do wybuchu I wojny światowej – krwawego kataklizmu, z którego powstały kolejne plagi XX stulecia – nazizm i komunizm. W gdańskiej Stoczni Cesarskiej powstała także budząca grozę U-Bootwaffe – niemiecka broń podwodna. Zbudowane w niej okręty najbardziej przyczyniły się do narodzin tego, co Winston Churchill nazwał dziwnym rodzajem wojny dotąd nieznanej człowiekowi – wojny podwodnej. Wykład Andrzeja Trzeciaka to opowieść o przemyśle w służbie wojny, gdańskich U-Bootach kajzera i ich ofiarach.

Andrzej Trzeciak – historyk i historyk sztuki. Pracował w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Kierował Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim i Pomorskim Ośrodkiem Kontaktów z Polonią. Obecnie kustosz w Europejskim Centrum Solidarności. Pełnił funkcję opiekuna kolekcji pamiątek historycznych i zbioru sztuki zaangażowanej. Współtwórca wystawy stałej ECS. Bada dziedzictwo kulturowe oraz historię Solidarności i Stoczni Gdańskiej – jej aspekty społeczno-polityczne i zabytkoznawcze, kwestie związane z przemianami przestrzeni oraz wpływ dziedzictwa kulturowego na pamięć i tożsamość. Współautor książki Tu stocznia. Przygotowuje do publikacji kolejną książkę o historycznym zakładzie: Stocznia Gdańska. Miejsca, ludzie, historie.

Podpis zdjęcia:

Kadłub legendarnego U-9, okrętu podwodnego, który zmienił oblicze wojen morskich, podczas budowy w Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, 1909, autor nieznany | Zbiory Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Szczegóły

Data:
24/09/2019
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40