Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Z Mieczysławem Abramowiczem wokół „Słodkich historii Gdańska”


NAwigacja Wydarzeń

Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda zaprasza na spotkanie autorskie z Mieczysławem Abramowiczem, który roztoczy słodkie opowieści nie tylko wokół ostatniego albumu „Słodkie historie Gdańska” .

Nie tylko belgijska Brugia, ale też Gdańsk ma swoje czekoladowe tradycje. Odkrywa je na łamach najnowszego albumu wydawnictwa Kosycarz Foto Press/KFP, odpowiedzialny za redakcję, Mieczysław Abramowicz – historyk, pisarz i reżyser. O szatę graficzną publikacji zadbała gdańska artystka Magda Beneda. Premiera książki miała miejsce 24 marca w GCH “Manhattan”.

Mieczysław Abramowicz: – Wiele lat temu usłyszałem pewną historię, która tłumaczy pochodzenie francuskiego zwrotu “chocolat de Dantzig”, czyli czekolada z Gdańska, a dotyczy księcia Gdańska Françoisa Josepha Lefebvre’a, który w czasie wojen napoleońskich zdobył Gdańsk dla Francji. Po tych wydarzeniach, pewnego dnia, Napoleon wezwał go do siebie wczesnym rankiem i zapytał: “Czy ty książę lubisz czekoladę?” Zdenerwowany Lefebvre nawet nie zauważył, że Napoleon nazywa go księciem. Kiedy przytaknął, cesarz Francuzów powiedział mówiąc: “Oto paczka chocolat de Dantzig dla ciebie.” Kiedy marszałek, już w swojej kwaterze, rozpakował ją okazało się, że w środku był gruby plik pieniędzy i nominacja na księcia Gdańska. Do dziś Francuzi używają tego sformułowania, mówiąc o pieniądzach. W Paryżu są dwie ulice z nazwą Gdańsk w tytule. Kiedy na jednej z nich, Rue de Dantzig, pytałem w sklepikach, a są tam głównie arabskie, czy wiedzą co to jest Dantzig? Nie wiedzieli. Ale gdy zapytałem, czy znają zwrot “chocolat de Dantzig”? Potwierdzali!

Albumy na miejscu w specjalnej słodkiej promocji (rabat 10% + do każdego czekolada Malajska gratis).

Szczegóły

Data:
12/04/2018
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda

Miejsce wydarzenia

Galeria Sztuk Różnych Kosycarz&MBeneda, ul. Ogarna 101