Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Willa Wincent, spotkanie z architektami wnętrz | koLEKCJE


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wydarzenie z cyklu koLEKCJE. To gratka dla miłośników przedwojennej Gdyni, dwudziestolecia międzywojennego, architektury, designu tamtych czasów oraz architektów wnętrz. Poznamy szczegóły rekonstrukcji wnętrz całego domu – gdyńskiej willi z 1929 roku. Rozmowę z architektami, Maciejem Ryniewiczem i Rafałem Kaletowskim, poprowadzi Monika Domańska. Zapraszamy!

W 2016 roku trzech gdyńskich przedsiębiorców, nieświadomych planów pierwotnej właścicielki, kupiło podupadającą kamienicę na rogu ulic Juliana Ejsmonda i Wincentego Pola. Z ksiąg wieczystych oraz archiwów wyłaniały się kolejne elementy historii Willi Leśnej (ulica Ejsmonda wcześniej nosiła nazwę Leśna).

Budynek obecnej willi Wincent powstał z inicjatywy Marii Kozierowskiej na rogu ówczesnych ulic Bocznej i Leśnej. Miał pełnić funkcję pokoi gościnnych. Niestety wojna pokrzyżowała plany pani Marii, rozpoczynając burzliwy okres w historii kamienicy, która pełniła różne funkcje od koszar po mieszkania kwaterowe w czasach PRL – mówi Kamila Kwiatoń, managerka.

Do pracy nad projektem zaproszono architektów Maćka Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego – znanych między innymi z projektów wnętrz dla takich miejsc jak Serio, Haos czy Fedde (zaliczonego niedawno przez Vogue do 8 najpiękniejszych restauracji w kraju). Inspirację stanowiły dla nich m.in. wystawa o narodzinach Gdyni obecna w Muzeum Miasta, prostota i funkcjonalizm modernizmu oraz wzornictwo lat ‘30, które stanowiło natchnienie dla polskiego wzornictwa lat ‘50 i ‘60.

Szczegóły

Data:
20/05/2019
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40