Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wieś sprawiedliwych. Świadkowie| Pokaz filmu


NAwigacja Wydarzeń

7 grudnia, godz. 17.00 – Sala Polskie Niebo, budynek dawnego Gimnazjum Polskiego, ul. Augustyńskiego 1, Gdańsk.

Jako producent wykonawczy, współautor scenariusza i pomysłodawca tego filmu, serdecznie zapraszam wszystkich Czytelników na pokazy filmu. Wstęp wolny, nie trzeba się nigdzie zapowiadać, wystarczy przyjść- Tomasz Słomczyński

Film opowiada o nieznanym epizodzie z czasów drugiej wojny światowej – pomocy, jakiej maszerującym więźniom obozu koncentracyjnego KL Stutthof, prowadzonym przez Niemców w tzw. Marszu Śmierci, udzielili mieszkańcy kaszubskiej wsi Pomieczyno. Tej nocy (z 1 na 2 lutego 1945) z kościoła, do którego zapędzono więźniów, dzięki pomocy miejscowych, uciekło kilkadziesiąt osób. Następnie część uciekinierów była ukrywana w okolicznych gospodarstwach, aż do wkroczenia Armii Czerwonej.

Opowiada reżyser Andrzej Dudziński:

Największy walor tego filmu jest taki, że mieliśmy okazję skorzystać z materiałów archiwalnych. Przed kamerą wypowiadają się osoby, które doświadczyły tych tragicznych wydarzeń i dzielą się relacjami z pierwszej ręki. Co ważne, te archiwalne nagrania rozmów ze Świadkami, dotychczas nigdzie nie były pokazywane. A przecież są fenomenalne, unikatowe! Dlatego też postanowiliśmy w samym tytule filmu oddać honory tym cichym bohateerom, umieściliśmy tam niezwykle dla nas ważne słowo: „Świadkowie”.

Twórcy filmu otrzymali nagrania archiwalne od Stowarzyszenia Kolpinga w Pomieczynie. Członkowie tej organizacji przed kilkoma laty nagrywali ostatnich Świadków w ramach pracy nad książką „Stutthof jidze”, która ukazała się w 2017 roku. Jednak ekipa filmowa nie ograniczyła się do korzystania z materiałów gotowych. Filmowcy samodzielnie docierali do tych osób, które jeszcze pamiętają wydarzenia z przełomu stycznia i lutego 1945 roku.

Szczegóły

Data:
07/12/2019
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Magazyn Kaszubi

Miejsce wydarzenia

budynek dawnego Gimnazjum Gdańskiego, ul. Augustyńskiego 1