Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Weekend pod znakiem kobiet w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej


NAwigacja Wydarzeń

W najbliższy weekend, 5 i 6 marca, w Gdańskim Centrum Informacji Turystycznej przygotowano sporo atrakcji z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet. Zarówno w sobotę jak i w niedzielę, z punktu informacji turystycznej przy Długim Targu 28/29 wyruszą spacery po Starym i Głównym Mieście szlakami kobiet.

Pierwszego dnia tematem przewodnim będą Gdańskie Prekursorki.

– Bohaterki tej trasy były kobietami wyprzedzającymi swe epoki, wpisującymi się na kartach historii nowatorskim, wyjątkowym podejściem do roli i pozycji kobiety w społeczeństwie. Zapoczątkowały zmiany, które z dzisiejszego punktu widzenia wydają się oczywiste. – mówi Anna Sadowska, przewodniczka w ramach projektu Metropolitanka.

Podczas spaceru Śladami Gdańskich Prekursorek przedstawione zostaną sylwetki i miejsca związane z życiem m. in. Tekli Glinieckiej – aktorki, literatki, twórczyni polskiego teatru w Gdańsku; Stanisławy Przybyszewskiej – utalentowanej dramatopisarki, krytyczki; Clary Baedeker – lekarki medycyny, reformatorki strojów gimnastycznych dla kobiet; Ireny Nadolnej-Szatyłowskiej – pilotki, sędziny żużlowej.

Drugiego dnia spacerujący podążać będą trasą Działaczek Polonijnych Wolnego Miasta Gdańska.

– Działaczki polonijne prowadziły stowarzyszenia, teatr, ochronki, organizowały opiekę zdrowotną, zakładały prywatne szkoły i gazety, towarzystwa sportowe. Realizowały zamierzone przez siebie cele społeczne w Gdańsku, choć mogły one skutkować przesiedleniem lub aresztowaniem. – mówi Dominika Ikonnikow, współautorka tras i członkini Grupy Społecznej Metropolitanka.

To ona podczas niedzielnego spaceru wskaże miejsca związane z m.in. Wandą Kamrowską – absolwentką elitarnego kursu juzistek, telegrafistką Poczty Polskiej; Janiną Wybicką – inspiratorką powstania gdańskiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża; Heleną Żelewską – wybitną nauczycielką, pedagożką, założycielką Polskiej Misji Dworcowej, otaczającej opieką przyjeżdżające do Gdańska dziewczęta.
Liczba miejsc na oba spacery jest ograniczona. Zapisy przyjmowane są adres [email protected]. W obu przypadkach start zaplanowane na godz. 12:00 z Gdańskiego Centrum Informacji Turystycznej. Warto zjawić się nieco wcześniej, by zapoznać się z ofertą gdańskich upominków i gadżetów. Obowiązywać będzie rabat -10% na zakup gdańskich czekolad i pralinek firmy Bałtyk oraz porcelanę i chusty autorstwa Pani Magdy Benedy.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Początek:
05/03/2016 11:00
Koniec:
06/03/2016 14:00
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , , ,

Miejsce wydarzenia

Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Długi Targ 28/29
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map