Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Uroczystość odsłonięcia pomnika dyrektora Mariana Pelczara przy PAN Bibliotece Gdańskiej


NAwigacja Wydarzeń

PAN Binlioteka Gdańska zaprasza na uroczyste odsłonięcie pomnika dr. Mariana Pelczara, Dyrektora Biblioteki Miejskiej w Gdańsku i Biblioteki Gdańskiej PAN, które odbędzie się w dniu 9 kwietnia 2018 roku o godzinie 13.00 przed budynkiem Biblioteki (ul. Wałowa 15).

Odsłonięciu pomnika towarzyszy wystawa plenerowa o pierwszych bibliotekarzach w powojennym Gdańsku pt. „Oni byli pierwsi…”.
Pomnik w formie ławeczki jest dziełem rzeźbiarza Adama Arabskiego. Partnerami projektu są Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz Miasto Gdańsk.

Marian Pelczar urodził się w 1905 r. w Nowym Sączu. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył studia historyczne, obronił rozprawę doktorską. Od 1934 r. przebywał w Wolnym Mieście, gdzie pracował w Polskich Szkołach Handlowych, udzielając się jednocześnie w życiu społecznym i naukowym społeczności polskiej. Działał m.in. w Towarzystwie Przyjaciół Nauki i Sztuki, a także wchodził w skład komitetu redakcyjnego „Rocznika Gdańskiego”. Tuż przed wybuchem wojny wyjechał do Polski, a lata okupacji spędził w Zabierzowie pod Krakowem. W kwietniu 1945 r., jeszcze przed zakończeniem działań wojennych, powrócił do Gdańska jako członek tzw. grupy operacyjnej Ministerstwa Oświaty. Marian Pelczar wykonał ze współpracownikami kwerendę ikonograficzną i źródłową dotyczącą przedwojennego Gdańska, a zebrane w ten sposób materiały, o czym mało kto już pamięta, pomogły przy odbudowie miasta.

Nabyte w tym czasie doświadczenia Marian Pelczar wykorzystał do napisania scenariusza filmu o ochronie zbiorów bibliotecznych. Dokument ten, niestety, nie doczekał się realizacji.
Marian Pelczar był dyrektorem Biblioteki Gdańskiej PAN- do 1973 r. Zmarł dziesięć lat później. Jego grób znajduje się na cmentarzu Srebrzysko. W uznaniu zasług Rada Miasta Gdańska nadała w 2010 r. nazwę Mariana Pelczara ulicy na terenie Gdańska Południe (boczna od Leszczynowej).

 

fot. Marian Pelczar(w środku) z pracownikami Biblioteki Gdańskiej. Z archiwum PAN.

Szczegóły

Data:
09/04/2018
Godzina:
11:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , , ,

Organizator

PAN Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

PAN Biblioteka Gdańsk, ul. Wałowa 15