Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Wielkanoc w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Na wielkanocny stół Państwa Uphagenów trafi jedyny w swoim rodzaju eksponat, który wzbogaci stałą ekspozycję Oddziału MHMG.

Zakup tego wyjątkowego przedmiotu umożliwiła wieloletnia współpraca Muzeum Historycznego Miasta Gdańska z Browarem Amber. Uroczysta prezentacja, uświetniona inscenizacją historyczną Garnizonu Gdańsk pt. „Posłaniec z Saksonii”, odbędzie się 7 kwietnia 2015 r. o godzinie 12:00 w  Dużej Jadalni Domu Uphagena.

 

Nowy eksponat został wykonany przez znamienitego gdańskiego artystę Petera Reinicke (1711/1715-1768) w najbardziej znanej i luksusowej manufakturze miśnieńskiej. Reprezentuje rzadki okaz modnej w XVIII wieku galanterii stołowej. Urodzony w Gdańsku Peter Reinicke był obok Johanna Joachima Kaendlera znanym projektantem wyrobów porcelanowych, które w XVIII stuleciu stale jeszcze należały do przedmiotów kosztownych i luksusowych, z wolna jednak trafiając do domów mieszczańskich, gdzie użytkowano je głównie do ciepłych napojów (filiżanki, dzbanki, mleczniki).

W Gdańsku niewielu kupców trudniło się sprzedażą wyrobów porcelanowych – figur oraz naczyń stołowych. Na rynek gdański trafiały przedmioty pochodzące z manufaktury w Miśni, jednakże w końcu stulecia na znaczeniu zyskały również wyroby berlińskie,  natomiast rzadko pojawiały się porcelanowe naczynia z innych europejskich manufaktur.

Podczas uroczystej prezentacji eksponatu w Domu Uphagena będziemy mieli również niepowtarzalną okazję poznać jedną z tajemnic Państwa Uphagenów – pamiątkę rodzinną, która była przekazywana z pokolenia na pokolenie od XIX wieku.

Szczegóły

Data:
07/04/2015
Godzina:
10:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/