Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Tajemniczy Osiek | Gdańsk-Miasto-Sztuka


NAwigacja Wydarzeń

GDAŃSK-MIASTO-SZTUKA: Spotkanie #3 Tajemniczy Osiek

Z okazji Gdańskich Dni Sąsiadów zapraszamy zapraszamy do Domu Chodowieckiego i Grassa przy ul. Sierocej w sobotę 15 czerwca o godz. 15.00 na spotkanie z dr Januszem Dargaczem, który opowie o historii danego budynku Sierocińca (obecnej siedzibie Domu Chodowieckiego i Grassa) oraz spacer po Osieku, który wyruszy ok godz. 16.15 zaraz po wykładzie.
Będzie to trzecie spotkanie w ramach naszego nowego projektu „Gdańsk-Miasto-Sztuka” realizowanego wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Muzeum Gdańska.
Wstęp bezpłatny

Miejsce: Dom Chodowieckiego i Grassa, ul. Sieroca 6
Spotkanie: 15.06.2019, niedziela godz. 15.00
Prelegent: Janusz Dargacz
Spacer: 15.06.2019, niedziela godz. 16.15

Osiek jest jedną z najdłużej zamieszkałych dzielnic Gdańska. Obszar tej części Śródmieścia został zasiedlony już po zniszczeniu grodu książęcego przez Krzyżaków w 1308 roku. Mieszkali tu głównie rybacy i osoby zajmujące się zbieraniem bursztynu. Dzielnica nieustannie się rozwijała, a przy jej głównej ulicy, którą wówczas była Panieńska (ulica nosiła nawet nazwę Ciemniczej, od aresztu który znajdował się w piwnicach budynku) znajdował się budynek Ratusza. Niestety dzisiaj nie ma po nim śladu. Osiek kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłych historii, znajdował się tutaj Dom Poprawy, pierwsza Łaźnia miejska w Gdańsku, a w budynku Poczty Polskiej dawniej był Szpital Garnizonowy. Nieoczekiwaną pamiątką po II wojnie światowej jest sześciokondygnacyjny, żelbetonowy schron przeciwlotniczy znajdujący się przy ulicy Olejarnej. W okresie powojennym Osiek zasłynął z ośmiokondygnacyjnych, kolorowych punktowców. Zajmują one w historii gdańskiego budownictwa miejskiego miejsce szczególne bo stanowiły prototypowy kompleks, którego powstanie komentowano w całej Polsce. Jednak najstarszym i najcenniejszym zabytkiem dzielnicy pozostaje budynek dawnego Sierocińca z 1699 roku. Powstał jako Dom Dobroczynności, zarządzający nim Urząd Dobroczynności przydzielał osobą ubogim zapomogi, dodatkowo w Domu, otrzymywali schronienie. Pomagał także, znaleźć pracę tak by osoby potrzebujące mogły się usamodzielnić.
Podczas wykładu i spaceru opowiemy historie tych i innych niezwykłych miejsc tej pięknej okolicy.

Gdańsk-Miasto-Sztuka to projekt Gdańskiej Galerii Miejskiej i Muzeum Gdańska, którego celem jest przybliżenie mniej znanych aspektów dziedzictwa kulturowego Gdańska. Obszar eksploracji ograniczony jest jedynie przestrzenią miasta. W niej jak w alchemicznym tyglu nieustannie wrze i dochodzi do ciągłych zmian. Urbaniści, architekci i artyści dokonują szeregu przekształceń, które mają bezpośredni wpływ na otoczenie w którym żyjemy. Projekt i planowane w jego ramach spotkania pomogą zrozumieć zachodzące przemiany i wskazać na najbardziej frapujące przestrzenie czy intrygujące detale. Zdekodować miasto i jego przestrzeń można na różne sposoby. W projekcie Gdańsk-Miasto-Sztuka proponujemy czynną formę, pod czujnym okiem prowadzących.

Kuratorzy projektu: Klaudiusz Grabowski, Dorota Kucharczyk
Koordynacja: Aleksandra Chrzanowska

Szczegóły

Data:
15/06/2019
Godzina:
13:00 - 15:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Gdańska Galeria Miejska i Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Chodowieckiego i Grassa, ul. Sieroca 6