Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sztuka i morze. Gdańsk jako rynek sztuki i towarów luksusowych


NAwigacja Wydarzeń

Wykład prof. Ewy Manikowskiej to ostatnie w tym roku akademickim spotkanie w ramach cyklu Gdańszczanie i ich pasje organizowanego przez UG wspólnie z Instytutem Kultury Miejskiej.

Sztuka i morze. Gdańsk jako rynek sztuki i towarów luksusowych w XVIII wieku

W XVIII wieku załadunki statków na Morzu Bałtyckim zawierały skrzynie z wyrafinowanymi i modnymi przedmiotami i dziełami sztuki typowymi dla kultury Grand Tour i paryskich salonów: francuskie meble, tkaniny i brązy, antyczne rzeźby czy dzieła dłuta takich mistrzów jak Canova czy Thorvaldsen. Przeznaczone one były na dwory oświeceniowych monarchów, polskiej i rosyjskiej arystokracji czy szwedzkich dyplomatów. Jednym z ważnych portów, do którego zawijały statki ze skrzyniami z taką artystyczną zawartością był Gdańsk, skąd Wisłą do Warszawy, a dalej w głąb Rzeczypospolitej spławiane było wyposażenie osiemnastowiecznych polskich rezydencji królewskich i arystokratycznych i elementy tworzonych w nich kolekcji. Jaką rolę odegrał Gdańsk w kulturze artystycznej czasów stanisławowskich? W jaki sposób z odległej Warszawy można było dokonywać zakupów w Rzymie czy Paryżu? Jak organizowano transport ciężkich marmurów, boazerii, mebli, brązów czy obrazów?

Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas wykładu. Zapraszamy do Instytutu Historii Sztuki w Gdańsku!

Prof. dr hab. Ewa Manikowska studiowała historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, a doktorat przygotowała na macierzystej uczelni i Università Ca’ Foscari w Wenecji. Jest autorka licznych wystaw i książek dotyczących problemu kolekcjonerstwa i jego społecznych funkcji. Zajmowała się też rolą gdańskich pośredników w zakupach dzieł sztuki przez Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz fotografią dokumentacyjną. Od 2000 r. pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, a od 2004 w Instytucie Sztuki PAN, gdzie jest zatrudniona na stanowisku profesora.

Szczegóły

Data:
29/05/2019
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Anna Sobecka i Aleksandra Szymańska

Miejsce wydarzenia

ulica Bielańska 5, 80-851 Gdańsk