Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Szczepan Baum, architekt Gdańska | Akademia Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Czy wiemy i pamiętamy, o tych, którzy tworzyli kultowe miejsca w mieście? Współautorem Domu Technika czy Placu Solidarności wokół Pomnika Poległych Stocznicowców był Szczepan Baum (1931 – 2014), o którym w ramach cyklu wykładów Akademia Gdańska opowie Małgorzata Kolesińska. Spotkanie odbędzie się 25 czerwca o godzinie 18.00.

– Tematem wykładu będzie wspomnienie o Szczepanie Baumie (1931-2014), architekcie, którego projekty wpisują się w nurt architektury modernizmu i postmodernizmu. Zaprojektował wiele znanych obiektów, znajdujących się w Gdańska. Głównym tematem jego projektów były kościoły, których zaprojektował ponad 20 – mówi Małgorzata Kolesińska.

Małgorzata Kolesińska, absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Gdańskiej. Doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w Urzędzie Konserwatora Miejskiego a potem Wojewódzkiego. Prowadziła własną firmę, projektuje wnętrza i architekturę. W 2018 roku zespół, w składzie którego była (Design 26) otrzymał wy-różnienie Prezydenta Miasta Gdańska za najlepszą gdańską realizację architektoniczną 2016-2017 za projekt OLIWSKI RATUSZ KULTURY. Od 7 lat zawodowo związana z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni, gdzie m.in. pełniła funkcje kierownika Działu Rozwoju Przestrzeni Publicznej, obecnie zajmuje się gdańskimi pomnikami, a pasjonuje się Gdańskiem, jego historią i współczesnością.

O potędze królującego nad Zatoką Gdańską miasta nie decydowały strzeliste wieże kościołów, ani ilość majestatycznych budowli. Poprzez wieki gdańska sława był dziełem ludzi, których losy były ściśle z miastem splecione. Każda epoka miała swoją znaną lub popularną postać. Nie zawsze jednak pamięć o niej pozostała niezatarta.

6. edycja Akademii Gdańska dotyczyć będzie znanych i zapomnianych postaci gdańskich, które miały istotny wpływ na sztukę, kulturę i życie społeczne miasta. Atelier postaci Gdańska skrywa zapomniane, choć istotne nazwiska związane ze złotnictwem, fotografią, architekturą, Polonią Gdańską oraz z rozwojem prawno-administracyjnym czy polityką społeczną.

Harmonogram wykładów:

• 25 czerwca, Małgorzata Kolesińska, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni
• 24 września, Piotr Chruścielski, Muzeum Stutthof
• 29 października, Mieczysław Abramowicz, Muzeum Narodowe w Gdańsku
• 26 listopada, Beata Możejko, Uniwersytet Gdański
• 10 grudnia, Igor Hałagida, Uniwersytet Gdański

Koordynatorka cyklu: Dominika Ikonnikow

 

Szczegóły

Data:
25/06/2019
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Instytut Kultury Miejskiej

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40