Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Szaleństwo miejskich ogrodów. Najnowsze tendencje” – wykład Akademii Dawnego Gdańska


NAwigacja Wydarzeń

Akademia Dawnego Gdańska w grudniu podąży śladem szaleństwa miejskich ogrodów. O najnowszych tendencjach ogrodowych w Gdańsku opowie Katarzyna Rozmarynowska z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, autorka książki „Ogrody odchodzące…”. Wykład odbędzie się 10 grudnia o godz. 18.00 w sieni IKM. Wstęp wolny.

Przedwojenny Gdańsk odznaczał się mnogością parków, zieleńców, prywatnych ogrodów i skwerów. Jeden z pierwszych parków w Europie znajdował się przy dzisiejszej Jaśkowej Dolinie, a powstał już w latach 30. XIX w. Plac Wałowy był dawniej przede wszystkim zieleńcem o znakomitym układzie kompozycyjnym. Wiele z dawnych parków już nie istnieje, a te, które pozostały mają bogatą historię – jak piękny Park Oruński czy brzeźnieński Park Haffnera.

– Przy obserwowanym obecnie wzroście intensywności zabudowy miejskiej i wzrastającej potrzebie kontaktu z przyrodą, zaczyna brakować miejsca na tradycyjne formy zieleni. Stąd poszukuje się niekonwencjonalnych rozwiązań, często zupełnie nowych, alternatywnych wobec znanych i opisywanych w podręcznikach. Są wśród nich ogrody dachowe i wertykalne, które mają charakter trwały i ogrody czasowe, budowane na jeden sezon lub nawet tylko kilka dni. Są ogrody, które powstają na miejscu opuszczonych terenów przemysłowych czy linii kolejowych oraz takie, które pojawiają się nieoczekiwanie w przypadkowych miejscach, w wyniku samowolnych, niekontrolowanych i nie uzgadnianych z nikim działań mieszkańców, zaangażowanych w tzw. partyzantkę miejską. Od kilku lat zjawisko to obserwowane jest w miastach europejskich, i stale narasta. Jego pierwsze przejawy pojawiły się już w Gdańsku – zapowiada dr Katarzyna Rozmarynowska.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
10/12/2015
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl