Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Swój do Swego…” – promocja ksiązki w Muzeum Poczty Polskiej


NAwigacja Wydarzeń

Promocja publikacji „Swój do Swego…”, w trakcie której będzie można wziąć udział w spotkaniu z jej autorami i zakupić książkę w cenie 20 złotych, będzie miała miejsce 10.11.2016 r. o godzinie 18:00 w Muzeum Poczty Polskiej, Oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska położonej przy Placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2.

Gdańsk wzbogacił się o nową publikację nawiązującą do przedwojennej historii miasta, której osią są dzieje polskich przedsiębiorców Wolnego Miasta Gdańska. W wydanie książki zaangażowanych było wiele podmiotów w tym firm działających komercyjnie.

„Dzieje Polaków w Gdańsku przed wybuchem II wojny światowej, mimo, że wielokrotnie były przedmiotem zainteresowania historyków, wciąż pozostawiają w wielu kwestiach pole do nowych badań. Jednym z nich jest zagadnienie działalności w przedwojennym Gdańsku polskich przedsiębiorców. Stanowili oni podporę dla miejscowej, polskiej społeczności, byli jej liderami i mecenasami kultury. Wielu angażowało się czynnie w działalność polityczną oraz społeczną, a niektórzy nawet w wywiadowczą.” – mówi Jan Daniluk, historyk i redaktor publikacji.

Publikacja „Swój do swego. Z dziejów przedsiębiorczości polskiej w Gdańsku okresu Wolnego Miasta (1920-1939). Szkice”, wydana w bieżącym 2016 roku, składa się z popularnonaukowych szkiców historycznych poświęconych działalności polskich przedsiębiorców w przedwojennym Gdańsku: kupców i handlowców, drukarzy, restauratorów, bankierów i budowniczych. Jej wydanie nie byłoby możliwe bez inicjatywy i wsparcia finansowego prywatnego przedsiębiorcy, Pana Krzysztofa Michniewicza – Członka Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. oraz Fundacji Kulturalne Pomorze wspieranej przez firmy: CEMET LTD. Sp. z o.o., Ogrodnictwo Lawenda, EURO-WENT Sp. z o.o. oraz osób prywatnych – miłośników Gdańska. Swoim patronatem książkę objęło Muzeum Historyczne Miasta Gdańska oraz Dziennik Bałtycki.

„Uważam, że lokalne środowisko biznesu powinno podejmować działania na rzecz rozwoju społeczności. Niniejsza publikacja jest tego typu działaniem. Angażując się w to przedsięwzięcie, wraz z zaprzyjaźnionymi oruńskimi przedsiębiorcami, chcieliśmy przyczynić do przywrócenia i utrwalenia pamięci historycznej okresu II wojny światowej w świadomości Polaków i gdańszczan” – mówi Krzysztof Michniewicz, Członek Zarządu firmy Bysewo Sp. z o.o. i inicjator publikacji.

Licząca 93 strony publikacja została zrecenzowana przez prof. Bolesława Hajduka, którego działalność naukowa skupia się na historii gospodarczej Gdańska w okresie Wolnego Miasta i II wojny światowej. Pozyskane ze sprzedaży środki zostaną przekazane na Fundusz Pamięci stworzony przez Fundację Kulturalne Pomorze. Fundusz ten ma na celu upamiętnienie ważnych dla historii Pomorza osób, wydarzeń i miejsc między innymi poprzez trwałe ich uwiecznienie przy użyciu tablic informacyjnych i pamiątkowych, wydawanie publikacji popularnonaukowych, czy organizowanie spotkań i konferencji naukowych.

„Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zawsze chętnie wspiera inicjatywy badaczy podejmujących tematykę związanym z naszym miastem. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy zaoferować pomoc przy promocji tej publikacji. To ciekawa publikacja, którą polecam miłośnikom historii naszego miasta i zachęcam do przybycia do Muzeum Poczty Polskiej na jej promocję. Warto.” – mówi dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor gdańskiego Muzeum.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
10/11/2016
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Muzeum Poczty Polskiej
ul. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
Gdańsk, 80-839
+ Google Map