Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

„Światło idzie z Gdańska” – wykład Akademii Gdańska w IKM


NAwigacja Wydarzeń

Instytut Kultury Miejskiej zaprasza na wykład Akademii Gdańska „Światło idzie z Gdańska”, który odbędzie się 8 marca o godz. 18.00. w sieni IKM. Prelegentami wykładu będą Joanna Pacana i Waldemar Płocharski, wiceprezesi Video Studio Gdańsk. Video Studio Gdańsk jest jedną z pierwszych niezależnych polskich wytwórni, która powstała w 1981 roku jako ekipa telewizyjna, dokumentująca I Zjazd „Solidarności”.

Video Studio Gdańsk rejestrowało wydarzenia polityczne i społeczne w czasie powstania i „karnawału” Solidarności, stanu wojennego, strajków 1988 r., pielgrzymek papieskich, czasu Okrągłego stołu i transformacji. Posiada jedno z najbogatszych archiwów filmowych lat 1981-1990. W Studiu powstało kilkanaście spektakli teatru TV, kilkaset dokumentów poświęconych twórcom i zjawiskom kultury, wiele produkcji przypominających kluczowe postaci i wydarzenia najnowszej historii Polski.

– 35 lat działalności Video Studio Gdańsk (1981-2016) to ponad 1600 zrealizowanych filmów i programów telewizyjnych. Aby obejrzeć je wszystkie, trzeba by przesiedzieć przed telewizorem blisko miesiąc, od rana do nocy. Są wśród nich te, które pokazywały wolnemu światu Gdańsk i Polskę czasów rodzącej się wolności. Te, które – korzystając z tej wolności – gdańscy twórcy realizowali na wszystkich kontynentach, jak i te, które współtworzyło w Video Studio Gdańsk wielu artystów polskiej sceny teatralnej, planu filmowego, pisarzy, muzyków… Filmowa prezentacja twórczości Video Studio Gdańsk obejmie – z konieczności – tylko część tego dorobku, o kilku z najbardziej reprezentatywnych filmach powiemy więcej. Początkiem tej filmowej podróży będzie cytat tytułowy „Światło idzie z Gdańska”, a kto wypowiedział te słowa, zdradzimy podczas marcowego wykładu – zapowiada Joanna Pacana.

Joanna Pacana – producentka ponad 100 filmów i programów telewizyjnych, zrealizowanych dla polskich i zagranicznych nadawców TV, koordynatorka wielu projektów edukacyjnych, obywatelskich, artystycznych, realizowanych we współpracy z instytucjami administracji publicznej od szczebla ponadnarodowego do lokalnego: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego, Fundacja Batorego, Narodowy Bank Polski, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Narodowy Instytut Audiowizualny, Europejskie Centrum Solidarności, Muzeum Historii Polski i in.

Waldemar Płocharski – redaktor naczelny Studenckiej Agencji Radiowej PG w latach 1981 – 1989, dziennikarz, realizator dźwięku, autor audycji radiowych. Od 1984 związany z Video Studio Gdańsk – dyrektor techniki i realizacji TV, realizator filmowy, montażysta obrazu i dźwięku. Współautor wielu filmów dokumentalnych oraz programów TV. Za działalność opozycyjną odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej – Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”. Przewodniczący Rady Kuratorów Fundacji Archiwum Filmowe „Drogi do Niepodległości”.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
08/03/2016
Godzina:
17:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, , , , ,

Miejsce wydarzenia

Instytut Kultury Miejskiej
ul. Długi Targ 39/40
Gdańsk, 80-830 Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.ikm.gda.pl