
- To wydarzenie minęło.
„Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku”. Promocja książki
NAwigacja Wydarzeń

Spotkanie z autorką, podczas którego będzie można kupić książkę „Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku”, Seria Nowa, t. 1: „Malarstwo” (cena: 52 zł), odbędzie się we wtorek, 30 stycznia, 2018 r., w Oddziale Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Gdańsku (ul. Toruńska 1). Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Edmund Kizik, a weźmie w nim udział także Magdalena Podgórzak, kustosz w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w 2017 roku kierująca projektem digitalizacji szklanych negatywów. Był on kontynuacją działań podjętych w roku 2015. Zdigitalizowane wówczas negatywy stanowiły jedno z istotnych źródeł badań autorki książki.
Początek o godz. 17. Wstęp wolny.
Wydanie książki zostało sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Badanie polskich strat wojennych”.
Jak mówi sama autorka, Helena Kowalska – od 1976 roku związana z Muzeum Narodowym w Gdańsku, od wielu lat współpracuje także z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie badań nad polskimi stratami wojennymi w obszarze dzieł sztuki – w założeniu książka „Straty wojenne Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Gdańsku”, t. 1: „Malarstwo” (2017 r.) miała być jedynie materiałem uzupełniającym. W zamyśle stanowić miała nowe wydanie, rozszerzone i poprawione, wydanego w 2005 roku przez Muzeum Narodowe w Gdańsku opracowania „Straty wojenne Muzeum Miejskiego w Gdańsku”, t. 1: „Straty w dziedzinie sztuki: malarstwa, rysunku, grafiki, rzeźby”.
W trakcie poszukiwań i wieloletnich badań okazało się jednak, że poprzednie opracowanie warto rozszerzyć na tyle, że w rezultacie powstał zupełnie nowy, blisko 400-stronicowy tekst. Odnosi się owszem do tamtej publikacji, jednak ze względu na takie zmiany, jak ograniczenie tematyki do malarstwa, rozszerzenie haseł o aż 100 obiektów, i odmienną strukturę zawartości w ramach tomu i poszczególnych haseł, wydane w 2017 roku „Straty wojenne Muzeum Miejskiego…” stanowi odrębną publikację opisujących dzieła utracone.
Brak komentarza