Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Stefan Chwin: Oliwa – miejsce spotkań


NAwigacja Wydarzeń

10 sierpnia o godz. 18.00, w sali teatralnej za Domem Zarazy, Stefan i Krystyna Chwinowie przedstawią widzom i słuchaczom „swoje” oliwskie miejsca spoza głównych tras turystycznych. Zwrócą uwagę szczególnie na te, powiązane z ich twórczością literacką, w której często są obecne motywy oliwskie. Wstęp wolny, ale ilość miejsc jest ograniczona.

– Żyjąc parę kilometrów od Oliwy (na Morenie), zachowujemy wciąż z nią żywy kontakt uczuciowo-wzrokowy. Widzimy z naszych okien – co też zostanie pokazane – zielone lasy oliwskie, które zaczynają się w Brętowie – mówi Stefan Chwin.

W trakcie prezentacji będzie można zobaczyć domy, które były pierwowzorem domów w Hanemannie, Złotym pelikanie i Dolinie Radości. Pisarz pokaże też miejsca rzadziej odwiedzane przez Oliwian, jak np. osiedle Domków Fińskich w „Oliwie za Torami”, ogrody oliwskie czy zapomniane, piękne stawy w lasach oliwskich i drogi do nich prowadzące.

– W nawiązaniu do scen z Doliny Radości pokażemy drogę ku Diabelskiemu Kamieniowi, który znajduje się w głębi lasów, w bocznej dolinie za stawami, a także do kilku innych miejsc, które wyglądały inaczej w dawniejszych czasach i inaczej wyglądają obecnie – dodaje Chwin.

Prezentacja slajdów będzie powiązana z historyczno-osobistym komentarzem prowadzącego, w którym informacje o dawnej i współczesnej Oliwie będą się przeplatały z dokumentami, wspomnieniami i obrazami znanymi z autopsji. Krystyna i Stefan Chwinowie mieszkali w Oliwie siedem lat. Obecnie, z dziesiątego piętra bloku na Morenie, codziennie oglądają wieżowce Osiedla Młodych, domy Przymorza i nadbrzeżne rejony Zatoki Gdańskiej.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
10/08/2016
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Dom Zarazy
Stary Rynek Oliwski 15
Gdańsk, 80-324 Polska
+ Google Map