Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Średniowieczne pomorskie wodociągi od kuchni


NAwigacja Wydarzeń

W czwartek, 09.02.2017 r. odbędzie się kolejny wykład w ramach Czwartków w Historycznym organizowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Tym razem w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska będzie można usłyszeć o tajemnicach średniowiecznych wodociągów, tuneli i studni… ale to nie wszystko. Uczestnicy zobaczą od środka niepozorny, średniowieczny, pomorski folusz okiem kamery drona.

„Średniowiecze to okres szczególny dla Pomorza Nadwiślańskiego. To właśnie wtedy prężnie rozwijały się miasta i powstawały nowe ośrodki osadnicze w tym regionie. Wraz z ich rozbudową pojawiła się konieczność stworzenia takiej infrastruktury hydrotechnicznej, która byłaby zdolna dostarczyć odpowiednią ilość czystej wody pitnej na potrzeby stale rosnącej liczby mieszkańców i rozwijającej się działalności gospodarczej (młynów, tartaków, foluszy i innych zakładów produkcyjnych). Aby zaspokoić zapotrzebowanie na wodę ingerowano w naturalne warunki hydrologiczne, regulując koryta rzeki oraz jej dopływów, a także budując obiekty hydrotechniczne, takie jak kanały, jazy, groble czy sztuczne stawy. Ogromne inwestycje budowlane, które rozpoczęto z inicjatywy Zakonu Krzyżackiego m.in. w Gdańsku oraz Grudziądzu, skutkowały powstaniem nowatorskich na skalę europejską ogólnodostępnych wodociągów.” – mówi Wacław Kulczykowski – doktorant Uniwersytetu Gdańskiego.

Na podstawie zebranych materiałów źródłowych, archeologicznych, ikonograficznych i kartograficznych oraz w oparciu o wyniki własnych badań terenowych uczestniczy spotkania zostaną zabrani w podróż po niezwykłych obiektach i założeniach hydrotechnicznych wznoszonych w średniowieczu na terenie Pomorza Nadwiślańskiego.

„Wspólnie znajdziemy odpowiedzi na pytania: W jaki sposób budowano głębokie na kilkadziesiąt metrów studnie czerpalne? Ile kilometrów kanału należało wykopać by doprowadzić wodę w pobliże zamku? Czym był i gdzie znajdował się najstarszy kunszt wodny w Państwie Krzyżackim? W jaki sposób woda była rozprowadzana po mieście? W trakcie naszej wędrówki odbędziemy także wirtualną podróż do wnętrza zabytkowej i tajemniczej wieżyczki wodociągowej.” – dodaje Kulczykowski.

Szczegóły

Data:
09/02/2017
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Ratusz Głównego Miasta
Długa 46/47
Gdańsk, 80-831 Polska
+ Google Map