Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Średniowieczna żegluga gdańska. Wykład w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska serdecznie zaprasza  na pierwszy wykład zatytułowany „Średniowieczna żegluga gdańska na podstawie badań archeologicznych”, który wygłosi pan dr hab. Waldemar Ossowski, prof. UG. Prelegent przedstawi wyniki najnowszych odkryć wraków łodzi i statków z okresu średniowiecza, zarówno morskich, jak i śródlądowych związanych z Gdańskiem. Na tej podstawie scharakteryzowana zostanie żegluga wieków średnich. Autor omówi także rozwój gdańskiego portu i rodzaje przywożonych do miasta surowców i towarów. Przypomniane zostaną również połączenia morskie i śródlądowe.

Dr hab. Waldemar Ossowski jest archeologiem (specjalność archeologia podwodna) i muzealnikiem. Ukończył studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu ze specjalizacją archeologia architektury. W 2000 r. uzyskał tytuł doktora, w 2012 r. doktora habilitowanego. W latach 1994-2015 był pracownikiem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku (zastępca kierownika Działu Badań Podwodnych, kustosz, a później kustosz dyplomowany). Jednocześnie w latach 2011-2012 był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2013 był adiunktem, a od 2015 r. jest profesorem nadzwyczajny w Instytucie Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2015 r. objął funkcję dyrektora Muzeum Gdańska.

Nasz prelegent jest wybitnym specjalistą w dziedzinie badań podwodnych wraków statków. Prace prowadził w Zatoce Gdańskiej i na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego (w tym osiemnastowiecznych statków angielskich i holenderskich, a także jednostek pochodzących z XIX i XX w.) Na zlecenie Urzędu Morskiego w Gdyni uczestniczył także w działaniach ratowniczych na Martwej Wiśle i na Motławie. Jego zainteresowania badawcze skupiają się przede wszystkim wokół archeologii morskiej i podwodnej, konstrukcji łodzi i statków oraz dziejów żeglugi do początków XIX wieku.

Pan Waldemar Ossowski jest autorem licznych publikacji dotyczących dziejów konstrukcji łodzi i statków. Był też redaktorem naukowym monografii „The Shipwreck General Carleton, 1785” (2008) oraz opracowania naukowego wraku średniowiecznego statku tzw. Miedziowca i jego ładunku. Publikacje te otrzymały nagrodę Sybilla w 2009 i 2014 r.

Zainteresowanych średniowieczną żeglugą serdecznie zapraszamy do Domu Uphagena w dniu 30 stycznia 2019 r. (środa), o godz. 17-tej . WSTĘP WOLNY. Czekamy na Państwa!

Szczegóły

Data:
30/01/2019
Godzina:
16:00 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, ,

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena – Muzeum Gdańska, ul. Długa 12