Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacery ECS. Ludzie i miejsca Sierpnia ’80


NAwigacja Wydarzeń

Co łączy suwnicową, mecenasa, dawnego działacza PZPR i artystę? – już 31 sierpnia będą oprowadzać śladami wspomnień po wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności i po terenach stoczniowych. ECS zaprasza na spacery w 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Wstęp wolny, ale trzeba online kliknąć wejściówkę (liczba miejsc ograniczona).

Subiektywne spacery po wystawie stałej

Dlaczego spacery nazywane są subiektywnymi?

– Każdy z oprowadzających wyraża swój punkt widzenia, opowiada historie z perspektywy własnych doświadczeń i wspomnień – mówi Adam Cherek, współtwórca wystawy stałej ECS, koordynator projektu. – Uczestnicy i świadkowie wydarzeń wnoszą detale i emocje, których nie przekaże żaden historyk. Ta forma oprowadzania po wystawie stałej ECS nieprzypadkowo cieszy się wielką popularnością. To bardzo angażujący sposób poznawania historii, zwiedzający korzystają na przykład z możliwości zadawania pytań.

W roli przewodników wystąpią: Jacek Taylor – prawnik, obrońca opozycjonistów i robotników, który w Sierpniu ’80 wspomagał strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (11.00), Tadeusz Fiszbach – wieloletni członek Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, który był jednym z delegatów rządu do rozmów ze strajkującymi w Stoczni Gdańskiej im. Lenina (12.00), Maciej Grzywaczewski – uczestnik strajku w Stoczni Gdańskiej, wraz z Arkadiuszem Rybickim przeniósł na drewniane tablice 21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego (13,00), i Maciej Pietrzyk – artysta, malarz, poeta i aktor, w sierpniu 1980 roku przyłączył się do strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina wraz z aktorami teatru Wybrzeże, skomponował muzykę do słów Krzysztofa Kasprzyka i tak powstał strajkowy szlagier – „Piosenka dla córki” (14.00).

Spacery po stoczni

Tereny postoczniowe to dla zwiedzających wciąż atrakcyjna przestrzeń. Oprowadzanie z przewodnikiem zawsze cieszy się popularnością. Nie tylko dlatego, że Stocznia Gdańska znacząco zapisała się w historii polskiej drogi do wolności, ale też dlatego, że w pojedynkę bez przewodnika opuszczone hale, do których wiodą często zamknięte drzwi, trudno wypełnić treścią.

Każdemu ze spacerów po terenach postoczniowych nadano tytuł, który zapowiada, o czym będzie opowiadał przewodnik: Zanim powstała Solidarność. Mroczna historia Stoczni Gdańskiej – oprowadzać będzie Andrzej Trzeciak, historyk i historyk sztuki, kustosz w ECS (10.30), Moja stocznia – w roli przewodnika Urszula Ściubeł, która przepracowała w zakładzie 25 lat, m.in. pobierając nauki u Anny Walentynowicz (12.30), oraz Stocznia wczoraj i dziś – to opowieść Anny Zielińskiej-Fedoruk, historyczki i archeolożki, edukatorki ECS (14.30).

Po południu na spacer po stoczni szlakiem kobiet zaprasza równie IKM (17.00): http://ikm.gda.pl/2018/06/20/ruszaja-letnie-spacery-szlakiem-kobiet-po-terenach-dawnej-stoczni-gdanskiej/

INFORMACJE i ZAPISY: http://www.ecs.gda.pl/sierpien

 

W roli przewodnika po wystawie stałej ECS Andrzej „Kobra” Kraiński, lider rockowej grupy Kobranocka, grudzień 2017

For. Grzegorz Mehring / Archiwum ECS

 

Szczegóły

Data:
31/08/2018
Godzina:
08:30 - 12:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , , ,

Organizator

Europejskie Centrum Solidarności

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności, Plac Solidarności 1