Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacer ,,Wokół historycznego centrum dawnego Suchanina” z przewodnikiem miejskim, Patrykiem Toczyńskim


NAwigacja Wydarzeń

W sobotę, 28 lipca, o godz.11.00 warto przyjsć na spacer historyczny po dzielnicy Suchanino.

Spacer ,,Wokół historycznego centrum dawnego Suchaniana” poprowadzi Patryk Toczyński , radny Dzielnicy Suchanino, absolwent kierunku Gedanistyka.

Zbiórka przy bramie Cmentarza Francuskiego, ul. Powstańców Warszawskich 35

Historia Suchanina( dawniej: Suchanke, Zigankenberg, Cygańska Góra) jest fascynująca. W 1343 roku Krzyżacy nadali 15 łanów w tej wsi rycerzom Maciejowi i Nasudzie z Nanic i Śmiechowa (obecnie Wejherowo), w 1344 Maciej z Nanic wydał ten obszar do lokacji na prawie chełmińskim. W roku 1380 przekazane przez Krzyżaków na własność Młodemu Miastu. Granicą wschodnią była Wisła, północną – Nowe Szkoty, Wrzeszcz, Strzyża, Piecki, Migowo, południową – Gdańsk i wieś Siedlce, zachodnią – gminy Ujeścisko i Jasień.

Dochody ze wsi przeznaczono dla kościoła św. Bartłomieja na Nowym Mieście. Po zniszczeniu Młodego Miasta w 1454 przejęte przez radę Głównego Miasta, w której imieniu wsią zarządzali sołtysi odpowiedzialni za porządek i pobór czynszów. Znane są nazwiska wielu z nich z okresu XVI–XVIII wieku. Rada Miejska nadawała też wsi wilkierze i przepisy, np. przeciwpożarowe. Wieś była rozległa pod względem zajmowanego obszaru, ze słabymi gruntami, przecinana wzgórzami i jarami. Tereny nadrzeczne były zalewowe, wykorzystywane na łąki do wypasania bydła, część zachodnią przeznaczono pod uprawy zbóż i ogrody. Centrum wsi znajdowało się w rejonie stawku u zbiegu obecnych ulic: Beethovena, Powstańców Warszawy i Cygańskiej Góry. Przez osadnictwo, dzierżawy wyodrębniły się rejony  Królewskiej Doliny (Königstal) ze  Świętą Studzienką, w  Diabełkowo (Düvelkau), posiadane latami przez gdańskich patrycjuszy. We wschodniej części, przedzielonej drogą z Gdańska do Wrzeszcza, od 1768–1770 obsadzonej szpalerami lip ( al. Zwycięstwa), znajdował się od czasów średniowiecznych  szpital i kościół Wszystkich Bożych Aniołów wraz z cmentarzem. Wieś wielokrotnie była palona i grabiona, głównie przez wojska oblegające Gdańsk.

( źródło: Gedanopedia)

Szczegóły

Data:
28/07/2018
Godzina:
09:00 - 11:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Patryk Toczyński, miejski przewodnik, radny dzielnicy Suchanino.