Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Spacer Gdańskie Miniatury: Ptasie zakamarki – Dolne Miasto


NAwigacja Wydarzeń

W grudniu uczestnicy Gdańskich Miniatur odwiedzą Dolne Miasto. Kluczem spaceru będą nazwy ulic związane z ptakami, ale przewodniczka – Ewa Czerwińska, opowie również o historii dawnej łaźni miejskiej, konnych tramwajów, które jeździły kiedyś po dzielnicy, starym szpitalu i współczesnych muralach. Spacer dla rodzin i grup nieformalnych odbędzie się 17 grudnia w godz. 11.00, 12.30 i 14.00 (wstęp wolny).

– W trakcie grudniowego spaceru Gdańskich Miniatur odwiedzimy niezwykłą dzielnicę. Kiedy na Głównym i Starym Mieście budowano wspaniałe kościoły i ratusze, a mieszczanie wznosili piękne kamieniczki, tutaj rosły jeszcze drzewa i rozciągały się łąki, na których pasterze wypasali swoje stada. Zakładano sady i ogrody, pełne jabłoni, grusz i śliw. Dzielnica była bardzo spokojna, nieliczne domy i dworki otaczała zieleń. Ponieważ teren był podmokły, wykopano kilka kanałów, w których zbierała się woda. Aby dojść do sąsiada, trzeba było więc pokonać nawet kilka mostków. Wszystko zmieniło się w XIX wieku, kiedy to z powodu braku miejsca w innych dzielnicach zaczęto tu wznosić fabryki. Zasypano kanały, dzięki czemu powstały szerokie ulice, wzdłuż których budowano kamienice i domy dla pracowników pobliskich zakładów. Dzielnica przestała przypominać wielki ogród. Więcej informacji na temat poszczególnych budynków oraz ludzi, którzy tu mieszkali i pracowali, poznamy podczas spaceru – opisuje Klaudiusz Grabowski we wstępie do spaceru na stronie Gdańskich Miniatur.

Gdańskie Miniatury to spacery edukacyjne w formie gry miejskiej z zagadkami. Raz w miesiącu z przewodniczką, Ewą Czerwińską i portalem iBedeker.pl spacerują uczniowie szkół (obowiązują wcześniejsze zapisy) oraz, w soboty, wszyscy chętni. Można także wydrukować mapkę i informacje dostępne na stronie i spacerować samodzielnie. W listopadzie ukazała się druga publikacja podsumowująca spacery Gdańskich Miniatur szlakami stylów architektonicznych w roku 2015/2016. Można ją pobrać ze strony www i otrzymać bezpłatnie w Instytucie Kultury Miejskiej.

Na spacer nie mogą zapisywać się osoby niepełnoletnie bez opieki. Spacer w trakcie jego przebiegu będzie fotografowany i filmowany. Relacja ze spaceru ukaże się na portalu iBedeker. Więcej informacji pod adresem mailowym [email protected].

Miejsce spotkania: 11.00, 14.00 ul. Jaskółcza 1, godz. 12.30 ul. Łąkowa 4.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
17/12/2016
Godzina:
10:00 - 14:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Miejsce wydarzenia

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
Gdańsk, 80-767 Polska
+ Google Map