Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Sopot ulotnie – wykład Anety Kwiatkowskiej w Muzeum Sopotu


NAwigacja Wydarzeń

We wtorek, 26 czerwca, o godz. 17.30 Muzeum Sopotu zaprasza na ostatni przed wakacjami wykład historyczny – „Sopot ulotnie”, który wygłosi Pani Aneta Kwiatkowska z Pracowni Dokumentów Życia Społecznego BG PAN.

Dostajemy je ulicach, mijamy je na słupach ogłoszeniowych, zazwyczaj wyrzucamy, rzadziej wkładamy na pamiątkę na dno szuflady. Dokumenty życia społecznego, bo to o nich będzie mowa na wykładzie „Sopot ulotnie…” Reklamy, plakaty, foldery i ulotki stanowią barwny element układanki tego, jacy byli mieszkańcy Sopotu i jacy są dziś.
Przedwojenny Sopot to miasto niemalże idylliczne. Wspaniałe sklepy, wyścigi konne, karnawał, festiwale wagnerowskie i oczywiście kasyno – taki obraz rysują nam druki ulotne przechowywane od blisko stu lat w PAN Bibliotece Gdańskiej. Wojna pogrzebała sporą część tego życia. W gruzach legło wiele budynków, w tym wspaniałe hotele, po których dziś pozostały już tylko menu. Po roku 1945 rozpoczął się nowy okres istnienia miasta, a wraz z nim próba powrotu do normalności. Na słupach pojawiły się afisze o otwarciu dancingów, obowiązkowych szczepieniach, zawodach tenisowych czy o konkursie na najładniejszy klomb. I tak do dziś – wydarzenia sportowe, muzyczne, artystyczne zostają utrwalone na sopockich dokumentach życia społecznego i stają się częścią ulotnej historii miasta.

Wstęp wolny.

Szczegóły

Data:
26/06/2018
Godzina:
15:30 - 17:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Muzeum Sopotu

Miejsce wydarzenia

Muzeum Sopotu, ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 8