Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Soboty u Państwa Uphagenów – Z marzeń i życia


NAwigacja Wydarzeń

„Z marzeń i życia” to tytuł spotkania z potomkami Władysławy i Bolesława Rogińskich, mieszkańców domu przy ulicy Zbyszka z Bogdańca, które odbędzie się w sobotę, 3 grudnia o godzinie 17.00, w Salonie Domu Uphagena przy ulicy Długiej 12. Opowiadać będą dzieci: Łukasz, Małgorzata, Justyna oraz wnuczęta: Katarzyna, Szymon, Grzegorz. Organizuje – Towarzystwo Dom Uphagena w ramach cyklu Soboty u Państwa Uphagenów. 

Władysława, z domu Żukowska (1908 – 1992), i Bolesław (1907 – 1990) Rogińscy, urodzeni w Wilnie. Wybitni artyści malarze, graficy i organizatorzy życia kulturalnego. W maju 1945 roku przybyli do Gdańska, zamieszkali przy ulicy Zbyszka z Bogdańca. W nowej Małej Ojczyźnie kontynuowali działalność. Dzieci: Łukasz, ur. w 1936 roku w Wilnie, artysta grafik, Małgorzata, ur. w 1942 roku w Wilnie, archeolog, historyk sztuki, Justyna, ur. w 1951 roku w Gdańsku, pedagog specjalny, założyciel i prezes Fundacji Sprawni Inaczej. Wnuczęta reprezentować będą: Katarzyna, ur. 1964, córka Łukasza, psycholog, Grzegorz, ur. 1973, grafik użytkowy, artysta fotografik, ceramik, i Szymon, ur. 1975 roku syn Justyny, artysta fotografik.

– Rodzinę Państwa Rogińskich – liczną i wspaniałą – znam i podziwiam od dawna – mówi Katarzyna Korczak, autorka scenariusza, prowadząca spotkanie. – Już trzecie pokolenie – a rośnie czwarte, to artyści społecznicy, którzy talent i serca otwarte mają na innych. Bolesława i Łukasza odwiedzałam w latach 70. w Gdańskiej Oficynie Graficznej przy ulicy Piwnej w Gdańsku, spotykaliśmy się na promocjach gdańskich tek graficznych i wystawach podsumowujących ogólnopolskie, a następnie polsko – fińskie, konkursy grafiki marynistycznej.

– Byłam świadkiem tworzenia przez Justynę w domu przy ulicy Zbyszka z Bogdańca Fundacji Sprawni Inaczej, w działalność której włączyła się cała rodzina, przede wszystkim Łukasz i Katarzyna, śledzę sukcesy Fundacji do dziś . – kontynuuje. – Szymon przemknął przez teatr Dieriewo, zabłysnął w Gdańskiej Galerii Fotografii za kierownictwa Stefana Figlarowicza, działa w Warszawie. Przypatrywałam się jak Grzegorz z Łukaszem – w manufakturze ceramicznej, najpierw w Gniewie, teraz w Tymawie – tworzą ceglane konstrukcje do kościoła św. Jana i innych zabytkowych obiektów.

– Rozproszeni po Polsce i świecie kontaktują się i widują na co dzień, scaleni są silnie jako rodzina, wiele przedsięwzięć zawodowych i społecznych realizują wspólnie. – mówi autorka. – Nie liczą godzin pracy. Justyna powiedziała, że od rodziców przejęli aktywność ciągłą. Działają nie po to, by wystrzelić fajerwerki i zacząć realizować nowe, modne, przedsięwzięcie. Ród Rogińskich jest żywym dowodem na to, że misyjność w pracy nie do końca jeszcze zaginęła.

Zaśpiewają i przeczytają fragmenty wspomnień uczniowie i pedagodzy Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Gdańsku Wrzeszczu.: Magdalena Budziszewska, Ewa Kiełpińska, Angelika Podwojska, Krzysztof Chorzelski, Olivier Markowicz, wszyscy z klasy śpiewu solowego dr hab. Liliany Górskiej, prof. Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, kierownika muzycznego wieczoru. Na fortepianie zagra mgr Anna Rocławska – Musiałczyk.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

 

Szczegóły

Data:
03/12/2016
Godzina:
16:00 - 17:45
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena
Długa 12
Gdańsk, Polska
+ Google Map
Witryna internetowa:
http://www.domuphagena.pl/