Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Ślady kobiet w Oliwie. Wykład w Oliwskim Ratuszu Kultury


NAwigacja Wydarzeń

Zapraszamy na wykład „Ślady kobiet w Oliwie”
Kobiety zapisały się w historii Oliwy poprzez działania na rzecz społeczności lokalnej, rozwijanie instytucji, działalność artystyczną i polityczną. Na ich ślady czasem trudno trafić, trzeba uważnie się rozejrzeć, popytać, zajrzeć do zakurzonych ksiąg, przyjrzeć nagrobkom. Z tych poszukiwań wyłonią się biografie kobiet, o których pamięć zapisana jest w przestrzeni dzielnicy: autorki rzeźb w przestrzeni publicznej, twórczynie wystroju Katedry, dyrektorka Muzeum Narodowego w Gdańsku, która doprowadziła do zaadaptowania budynków na potrzeby galerii sztuki współczesnej i Oddziału Etnografii, kierowniczki Działu Teatralnego MNG, zakonnice, lokatorki Domu Matki i Dziecka czy uczestniczki I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność w 1981 roku. Podczas lutego spotkania poznamy bliżej niektóre z nich.

termin: 21.02,czwartek / g. 17:00 – 18:30
miejsce: Oliwski Ratusz kultury, Opata Jacka Rybińskiego 25
prowadząca: Anna Miler

Anna Miler – animatorka kultury, aktywistka. Doktorantka na Filologicznych Studiach Doktoranckich UG. Współautorka koncepcji projektów herstorycznych: „Stocznia jest kobietą. …”, „Metropolitanka” i „Women for Democratic (R)evolution”. Autorka trasy śladami kobiet strajkujących w Stoczni Gdańskiej i przewodniczka po terenach postoczniowych. W 2018 roku współkoordynowała projekt „100 kobiet na 100-lecie praw wyborczych”, w ramach którego powstała baza 100 biogramów kobiet zasłużonych dla Pomorza. Członkini Gdańskiej Rady ds. Równego Traktowania.
Naukowo zajmuje się historią kobiet związanych ze Stocznią Gdańską. Pracuje w Gdańskim Inkubatorze Przedsiębiorczości Starter.

Szczegóły

Data:
21/02/2019
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury

Miejsce wydarzenia

Dom Sąsiedzki w Oliwskim Ratuszu Kultury Opata Jacka Rybińskiego 25, Oliwa