Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Rozpustna rozrywka czy dbałość o zdrowie?


NAwigacja Wydarzeń

Wykład będzie poświęcony zagadnieniom związanym z konsumpcją i użytkowaniem tytoniu w XVIII i XIX wieku w Gdańsku. W trakcie wykładu zaprezentowane zostaną materialne świadectwa tych zwyczajów, którymi są obiekty pozyskiwane podczas wykopalisk archeologicznych. Przedstawione zabytki pozwolą określić skalę i powody popularności tej używki wśród mieszkańców miasta. Tematyka konsumpcji tytoniu podjęta zostanie w szerszym kontekście, w odniesieniu do źródeł ikonograficznych i pisanych. Przedstawiane dane posłużą do wskazania głównych zmian w konsumpcji tytoniu na przestrzeni wieku XVIII i XIX.

Prelegentka, pani Joanna Dąbal, jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie archeologii (2011). Od 2001 roku bierze udział i kieruje badaniami na terenie Gdańska i w Niderlandach. Autorka polskich i zagranicznych publikacji naukowych dotyczących badań prowadzonych na terenie Gdańska i nowożytnych obiektów kultury materialnej. Najwięcej uwagi w badaniach naukowych poświęciła zagadnieniom związanym z nowożytną zabudową Gdańska oraz wyrobom ceramicznym.

Tematy związane z życiem codziennym dawnych gdańszczan są rzadko podejmowane w trakcie naszego cyklu wykładów. Warto więc przyjść do Domu Uphagena, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o użytkowaniu tytoniu w Gdańsku w XVIII i XIX wieku.

Ostatni tegoroczny wykład to też okazja, by rozlosować prezenty – publikacje: Gdańskiego Towarzystwa Fotograficznego i Uniwersytetu Gdańskiego!!!

Serdecznie zapraszamy do Domu Uphagena w środę 13 grudnia 2017 roku o godz. 17-tej. WSTĘP WOLNY

Szczegóły

Data:
13/12/2017
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska