Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Przysięgi gdańszczan w okresie nowożytnym| Kultura dawnego Gdańska. Cykl wykładów w Domu Uphagena


NAwigacja Wydarzeń

Szanowni Państwo, Drogie Przyjaciółki i Drodzy Przyjaciele Towarzystwa Dom Uphagena, po przerwie wakacyjnej wracamy z naszym cyklem wykładów „Kultura dawnego Gdańska”. Niestety jeszcze nie możemy zaprosić Państwa do naszej siedziby, by wkład odbył się na żywo. Bardzo, bardzo za Państwem tęsknimy i mamy nadzieję, że trzymacie się Państwo zdrowo. Zapraszamy na wykład on-line. Za nagranie wykładu serdeczne podziękowania dla Pana Mirosława Koźbiała.
Szanowni Państwo,
Towarzystwo „Dom Uphagena” na przyjemność zaprosić Państwa na kolejny wykład z cyklu „Kultura dawnego Gdańska”. Naszym gościem będzie pan prof. Andrzej Januszajtis, wykład nosi tytuł Przysięgi gdańszczan w okresie nowożytnym. Geneza, okoliczności i przebieg, wykład pokazany zostanie w dniu 30 września o godz. 18.00, link do wykładu podany zostanie na stronie www.domuphagena.pl (strona naszego Towarzystwa). Podamy link także tu na naszej facebookowej stronie.
O wykładzie:
Wykład poświęcony będzie dawnym gdańszczanom i składanym przez nich przysięgom, min. na wierność polskim królom. Omówione zostaną przyczyny ich składania a także przykładowe przysięgi.
O referencie:
Prof. Andrzej Januszajtis, fizyk, miłośnik i znawca historii Gdańska, długoletni pracownik Politechniki Gdańskiej. Od 2002 r. honorowy obywatel Gdańska. Prezes Stowarzyszenia „Nasz Gdańsk”, Towarzystwa „Horologium” oraz Towarzystwa Promocji Młodych Skrzypków im. Aleksandry Januszajtis.
Autor licznych publikacji, w których od dziesięcioleci popularyzuje historię Gdańska, między innymi świetnego przewodnika Z uśmiechem przez Gdańsk (1968 i 2003) z ilustracjami Zbigniewa Jujki oraz przewodnika Gdańsk (2008). Ma na swoim koncie bardzo wiele pozycji popularnonaukowych, często o pionierskim charakterze, między innymi: Kościół św. Katarzyny w Gdańsku (1989), Koroną herb twój ozdobiono (1997), Zegar astronomiczny w kościele Mariackim w Gdańsku (1998), Dzieciństwo i młodość Daniela Gabriela Fahrenheita (2002), Mr. Fahrenheit, dżentelmen z Gdańska (2005 – pierwsza książkowa biografia uczonego), Gdańskie zegary, dzwony i karyliony (2003), Legendy dawnego Gdańska (2005 i 2011), Sulmin – niezwykłe dzieje podgdańskiej wsi (2009), Od Gyddanyzc do Wielkiego Gdańska (2011 – historia gdańskich dzielnic), albumiku Gdańskie Spichlerze – piękno zapomniane (2011), Złota Kamieniczka i jej mieszkańcy (2012 – z własnoręcznymi ilustracjami autora), a także zbiorów felietonów Krzyże Farnej Wieży (2007), Opowieści starego Gdańska (2009), Gdański Król Żurawi (2010), W ratuszowych izbach (2013) i Sto jeden razy Gdańsk (2017), a także monografii Z dziejów gdańskiej nauki i techniki (2014) i Od Aksamitnej do Żytniej (2017). Jest też autorem wierszy Sonety greckie (1983).

Szczegóły

Data:
30/09/2020
Godzina:
16:00 - 17:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
, , ,

Organizator

Towarzystwo Dom Uphagena

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska