Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Promocja książki „W kręgu Bolesława Srockiego. Ludzie „Petu”. Relacje – wspomnienia – polemiki”


NAwigacja Wydarzeń

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, w ramach wykładów otwartych „Spotkania z historią”, zaprasza na promocję książki „W kręgu Bolesława Srockiego. Ludzie „Petu”. Relacje – wspomnienia – polemiki”. Wydarzenie odbędzie się 16 listopada w godzinach 17.00 – 19.00. Wstęp wolny.

W spotkaniu udział weźmie autor Waldemar Stopczyński – polonista, nauczyciel w Gdańskim Autonomicznym Gimnazjum, prezes Stowarzyszenia imienia Bolesława Srockiego.
Moderacja: dr Janusz Marszalec – zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Praca ta ukazuje nie tylko mało podkreślane zróżnicowanie konspiracyjnych związków młodzieży w okupowanej Warszawie, ale też – w tym wypadku – skuteczne działania mające na celu konsolidację wobec celu nadrzędnego. Poprzez pierwotną współpracę konspiracyjnego „Petu” z Organizacją Małego Sabotażu „Wawer”, a potem zaangażowanie w Grupy Szturmowe Szarych Szeregów środowisko to staje się z czasem częścią elity warszawskiego Kedywu KG AK, a w godzinie próby jego liderzy nie tylko dowodzą strukturami batalionów „Parasol” i „Zośka”, ale też giną na posterunku realizując najtrudniejsze zadania w najcięższych powstańczych walkach w Warszawie. Przy czym postawa ideowa szła tu w parze z praktyką i zaangażowaniem najwyższej próby, mimo intelektualnych dyskusji i rozterek oraz realistycznych wniosków i ocen. I dotyczyła nie tylko wychowanków, ale także liderów oraz środowiskowego mentora – Bolesława Srockiego – który zaangażowany w konspirację najwyższych szczebli, miał też swój udział w późniejszym utrwaleniu pamięci o tym bohaterskim pokoleniu, współpracując m.in. z Aleksandrem Kamińskim.
dr hab. Adam F. Baran.

Informację opublikowała: Karolina Łycuś

Szczegóły

Data:
16/11/2016
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Miejsce wydarzenia

Hotel Scandic
Podwale Grodzkie 9
Gdańsk , 80-895 Polska