Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Premiera filmu ” Powrót Nataniela W, (..) „


NAwigacja Wydarzeń

„Powrót Nataniela W.,
czyli przyczynek do rozważań o przeszłości Biskupiej Górki”

Co zobaczyłby Nataniel Wolf, astronom i badacz żyjący w XVIII wieku, gdyby doszło do urzeczywistnienia jego wizji przywrócenia mu życia dzięki osiągnięciom rozwijającej się i przełamującej kolejne bariery nauki, w którą tak bardzo wierzył?… Co by pomyślał i jak zareagował, gdyby jakimś sposobem udało mu się „zobaczyć” to co zdarzyło się w czasie poprzedzającym jego urodzenie i w czasie jaki upłynął od jego śmierci do naszego dzisiaj?… Kogo by spotkał i jakich wydarzeń byłby świadkiem, gdyby jego obecność ograniczyć do miejsca w którym żył i działał, do samej Biskupiej Górki, niewielkiej przecież i skromnej dzielnicy Gdańska?


Film pt. Powrót Nataniela W., czyli przyczynek do rozważań na temat przeszłości Biskupiej Górki jest poetycką próbą odpowiedzi na te śmiałe i trochę niezwykłe pytania. Swojej oficjalnej premiery film doczeka się już wkrótce, dokładnie 06.11.2017 r., a jego projekcja odbędzie się w Gdańsku, o godzinie 18.00, w audytorium Europejskiego Centrum Solidarności, przy placu Solidarności 1.
Zapraszamy!

Życie codzienne może się komuś wydawać pełne nieuporządkowanych zdarzeń, szumu z którym nie bardzo umiemy sobie radzić i którego nie umiemy powiązać z żadnym logicznym sensem, a przecież badania historyczne (a czasami też sztuka!) potrafią z tego nieprzerwanego szumu wydobyć pewien logiczny ciąg, dostrzec liczące się prawidłowości, czy choćby wskazać elementy wyjątkowe, rzutujące na inne, zmieniające dotychczasową rzeczywistość bardziej niż cokolwiek im współczesnego. I nawet gdy mamy do czynienia ze zwykłą rekonstrukcją, której celem jest tylko stworzenie w miarę wiarygodnego obrazu przeszłości, to takich badań czy idących w ślad za tym inicjatyw artystycznych nie można nie docenić. I o ile badania historyczne są zwykle skuteczniejsze i bardziej miarodajne to osiągnięć sztuki nie należy lekceważyć; w swoich poszukiwaniach sztuka potrafi zapuszczać się nawet dalej – nie przyjmując żadnych ograniczeń, do swoich bohaterów stara się zbliżyć najbardziej jak można, śmiało zagląda im do głów, do serc, sięga i próbuje odsłonić psychologiczne motywacje ich działań, postaw czy zachowań.

Powrót Nataniela… aż takich ambicji nie ma, jest tylko przyczynkiem, nieśmiałą próbą wskazania na miejsce, na ludzi, na trudną do opisania złożoność historyczną z którą ci ludzie mieli do czynienia i na którą sami, swoim życiem i swoimi osiągnięciami, się składali. Autorzy filmu pragnęli tylko takie rozważania i takie myślenie sprowokować, skłonić do otwartego spojrzenia w temacie przeszłości zaledwie jednej, niewielkiej skądinąd dzielnicy Gdańska, Gdańska który sam w sobie jest przecież miejscem o wyjątkowo złożonej i bogatej przeszłości. Czy im się to uda?…


Film współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańsk, został zrealizowany w ramach projektu Po drugiej stronie bramy przez Stowarzyszenie WAGA.

Po premierze filmu odbedzie się debata na temat planów rewitalizacyjnych na Biskupiej Górce:

Udział w debacie potwierdzili:

Ewa Pielak – Zastępczyni Dyrektorki BRG ds. Rewitalizacji;

Piotr Olech – Zastępca Dyrektora ds. integracji społecznej;

Krystyna Ejsmont –  Prezeska Stowarzyszenia Biskupia Górka,

Wojtek Ostrowski –jeden z realizatorów filmu, miłośnik i fotograf Biskupiej Górki.

Szczegóły

Data:
06/10/2017
Godzina:
16:00 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Stowarzyszenie WAGA

Miejsce wydarzenia

Europejskie Centrum Solidarności
pl. Solidarności 1
Gdańsk, 80-863 Polska
+ Google Map