Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Początki czasopiśmiennictwa gdańskiego XVI-XVIII wiek. Wernisaż wystawy


NAwigacja Wydarzeń

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska zaprasza na wernisaż w poniedziałek,  1 kwietnia,  o godz. 13.00 do budynku historycznego PAN Biblioteki Gdańskiej. Wystawa czynna do 26 kwietnia 2019 r. (pn., wt., czw. 9.00-19.00, śr., pt. 9.00-15.00).

W jaki sposób ponad 400 lat temu informowano o wydarzeniach z całego świata i donoszono o dziwnych zjawiskach przyrodniczych? Co wspólnego ma poczta z narodzinami stałej prasy? Jak wyglądały i co zawierały kalendarze, które zaczęły się ukazywać w Gdańsku już od 1577 roku? Odpowiedź na te i inne pytania można znaleźć na wystawie ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej zatytułowanej „Początki czasopiśmiennictwa gdańskiego XVI-XVIII wiek”.

Pierwszą gazetę tygodniową zaczął wydawać w Gdańsku Andreas Hünefeld ok. 1619 roku. „Wöchentliche Zeitung” ukazywała się jednak krótko z powodu cenzury stosowanej przez władze miejskie. Szczególnie nasilony ruch wydawniczy gazet i druków ulotnych przypadał na okres wojen szwedzkich. W XVIII wieku gazety polityczne straciły na popularności, a czasopisma w myśl idei oświecenia starały się wychowywać, pouczać i rozweselać czytelników. Pierwszym gdańskim, a jednocześnie pierwszym na ziemiach Polski, czasopismem naukowym było „Polnische Bibliothec”, wydawane przez prawnika i historyka Gottfrieda Lengnicha. Pismo miało służyć rzetelnej historycznej informacji naukowej. W 1743 roku w Gdańsku powstało Towarzystwo Przyrodnicze, a z nim wydawnictwo „Versuche und Abhandlungen der Naturforschenden Gesellschaft in Danzig”. Na jego łamach uczeni ogłaszali wyniki swych badań. Od 1739 roku w oficynie T. J. Schreibera drukowano „Nützliche Danziger Erfahrungen” (1739-1742), później „Danziger Nachrichten” i „Danziger Anzeigen”. Podawano tu wiadomości lokalne, meteorologiczne, ceny towarów, kursy walut, a także informowano o podróżnych przybyłych do Gdańska. W latach 1785-1794 spod prasy J. E. F. Müllera wychodziła gazeta „Deutsche Zeitung”. Kontynuacją tego periodyku była „Danziger Zeitung”, która ukazywała się do roku 1820.

Kontakt z kuratorem:
Helena Dzienis [email protected]

Szczegóły

Data:
01/04/2019
Godzina:
11:00 - 12:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska

Miejsce wydarzenia

Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska, ul. Wałowa 24