Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

ORP „Jastrząb” – Festiwal Nauki w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni


NAwigacja Wydarzeń

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni zaprasza do swojej siedziby w czasie trwania XIII Festiwalu Nauki. Udostępnione zostanie do zwiedzania wnętrze postawionego na terenie akademii okrętu podwodnego ORP „Jastrząb” typu Kobben.

Z inicjatywy uczelni przebudowano tą jednostkę, umieszczając w środku symulator okrętu podwodnego. Zwiedzający będą więc mogli spojrzeć przez peryskop, usiąść przy konsolach Bojowego Centrum Informacyjnego i zobaczyć przedział bojowy z wyrzutniami torpedowymi.

Niewątpliwą atrakcją dla wszystkich generacji zwiedzających będzie możliwość bezpiecznego postrzelania z autentycznych egzemplarzy broni wykorzystywanej w Siłach Zbrojnych RP na wirtualnej strzelnicy – czyli w symulatorze strzeleckim „Śnieżnik”.

Otworzone zostaną również inne laboratoria i symulatory uczelni. Zainteresowani służbą na morzu będą mogli zapoznać się z symulatorem mostka nawigacyjnego, i na chwilę wcielić się w rolę kapitana jednostki (wrażliwi mogą odczuć chorobę lokomocyjną), a także znaleźć się w „siłowni okrętowej”, uruchamiając system napędowy okrętu klasy korweta. W symulatorze spawalnictwa goście będą mogli wykonać (pod kontrolą instruktorów) spawanie różnych elementów konstrukcyjnych.

XIII Bałtycki Festiwal Nauki jest również okazją by AMW zaprezentowała osiągnięcia naukowe, ze szczególnym wskazaniem na te, które są wykorzystanie w życiu codziennym. Spośród tematów wyróżnia się przede wszystkim:

  • „Ekologiczna energia elektryczna to przyszłość” (wytwarzaniem energii elektrycznej za pomocą kolektorów słonecznych);
  • „Dźwięki w wodzie” (pokaz jak działa sonar i co to jest telemetria podwodna);
  • „Broń chemiczna zatopiona w Bałtyku” (prezentacja wyników najnowsze badań, których celem było poszukiwanie i ocena stanu amunicji chemicznej zatopionej w Morzu Bałtyckim).

Akademia przygotowała się również na przyjęcie najmłodszych: przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dla nich zorganizowano specjalne warsztaty w auli AMW. W ramach tematu: „Wielkie wyspy, wielcy odkrywcy – odkrywamy największe wyspy świata” najmłodsi uczniowie „wykonają projekt statku, którym będą odwiedzać wyspy: Grenlandię, Nową Gwineę, Borneo, Madagaskar, Ziemię Baffina, Sumatrę, Galapagos, Hawaje i Kubę. Każde dziecko dostanie mini paszport z miejscem na pieczątki i będzie podróżować pomiędzy wyspami. Na wszystkich etapach podróży uczniowie zdobytą wiedzę będą wykorzystywali w przygotowanych wcześniej zabawach edukacyjnych dotyczących odkryć geograficznych, fauny i flory oraz kultury poszczególnych wysp. Po wykonaniu zadań, np. zbudowaniu igloo na Grenlandii, dzieci dostaną pieczątki w paszportach i popłyną na kolejną wyspę”.

Informację opracowała Joanna Kruszewska (źródło: www.defence24.pl)

Szczegóły

Data:
22/05/2015
Godzina:
07:00 - 13:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:
Wydarzenie Tagi:
, ,

Miejsce wydarzenia

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni
Inżyniera Jana Śmidowicza 69
Gdynia, Pomorskie Polska
+ Google Map