Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Organy i organiści w XVIII w Gdańsku – instrument w kościele Bożego Ciała na tle ówczesnego budownictwa organowego na Pomorzu.


NAwigacja Wydarzeń

Stowarzyszenie Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki oraz
Centrum Hewelianum zaprasza na drugie spotkanie z zabytkiem unikalnym i wyjątkowym – z instrumentem, dziełem sztuki oraz najbardziej skomplikowanym urządzeniem technicznym, jakie konstruowali ludzie przez wiele, wiele wieków, bo aż do czasu wynalezienia maszyny parowej.
Zbudowane dla gdańskiego kościoła Bożego Ciała, przez mistrza Fryderyka Rudolfa Dalitza organy są tym wszystkim, a jeszcze do tego – są perłą naszego kulturowego dziedzictwa w skali przynajmniej Europy i…
I wciąż czekają na nasze zainteresowanie.
I wciąż czekają, by wrócić na właściwe sobie miejsce w naszej świadomości powszechnej, a zaraz potem – w naszej rzeczywistości, by cieszyć oko i ucho widzów oraz słuchaczy, tak mieszkańców jak i wszystkich odwiedzających Gdańsk oraz trójmiejską aglomerację.
Organy czekają – my możemy działać.
Zacząć trzeba od upowszechniania wiedzy o tym niezwykłym i wciąż nieznanym instrumencie.
Ów etap konieczny i niezbędny rozpoczęliśmy na pierwszym, listopadowym spotkaniu z dr. hab. Andrzej Szadejko – ekspertem zajmującym się instrumentami organowymi, sztuką ich budowy i muzyką organową w Gdańsku i całej Europie.
10 listopada br. poznaliśmy niezwykłą historię powstania i zniknięcia instrumentu w kościele Bożego Ciała.
W czwartek 14 grudnia, o godzinie 18.oo czeka nas drugie spotkanie z instrumentem, które ukaże szerszą perspektywę, historyczne tło w kulturze XVIII wiecznego miasta dla organów Fryderyka Rudolfa Dalitza.
Tytuł opowieści to:

Organy i organiści w XVIII w Gdańsku – instrument w kościele Bożego Ciała na tle ówczesnego budownictwa organowego na Pomorzu.

Tym razem miejscem spotkania będzie sala wykładowa kompleksu edukacyjnego Centrum Hewelianum.
Cieszymy się, że właśnie Centrum Hewelianum podjęło tu współorganizację – i tych wykładów, i też upowszechniania projektu odtworzenia instrumentu.
Liczymy, że za ich przykładem pójdą niebawem inni, bo nawet jeśli nie idea tych spotkań, jeśli nie sam instrument, to choćby tylko i aż – postać oraz wiedza prelegenta, autora i pomysłodawcy wykładów jest tu wystarczającym magnesem by przyjść i poświecić chwile uwagi dla zabytku, dla swojego miasta, dla wzbogacenia siebie…
Dr. hab. Andrzej Szadejko jest urodzonym w Gdańsku kompozytorem, dyrygentem oraz koncertującym organistą o znakomitym wykształceniu.
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie, w klasie organów prof. Joachima Grubicha.
Ukończył także Hochschule für Alte Musik Schola Cantorum Basiliensis w klasie organów Jean-Claude Zehndera.
Do tego jeszcze, Andrzej Szadejko jest sprawcą przywrócenia do życia m.in. instrumentu organowego w kościele św. Trójcy, a obecnie – w św. Janie, by przywołać tylko przykłady w naszym mieście.
Spotkanie rozpoczniemy o godzinie 18:oo., jak wspomnieliśmy wyżej – w sali wykładowej kompleksu edukacyjnego Centrum Hewelianum na Górze Gradowej, ale…
Ale oczywiście na koniec zejdziemy do Kościoła Bożego Ciała w Gdańsku przy ulicy 3 Maja 19 A, by zajrzeć na kilka chwil do wnętrza instrumentu – tam gdzie biło jego serce, by dotknąć wzrokiem tego, o czym opowie nam Andrzej Szadejko.

Najprawdopodobniej w styczniu, już w nowym, 2018 roku, czeka nas jeszcze opowieść trzecia – wykład zatytułowany:
Nec Temere, Nec Timide – odbudowa organów
w kościele Bożego Ciała, czyli
jak to robimy w Gdańsku ?

O tym trzecim, jak i o bliższych szczegółach spotkania drugiego, w czwartkowy wieczór 14 grudnia, nieco więcej – tradycyjnie już za chwil kilka…

Ps.
Informacje na temat pierwszego spotkania dostępne są tutaj:https://www.facebook.com/events/292121754634158/

Całość organizują wspólnie:
Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki i Centrum Hewelianum.
Wstęp jest bezpłatny, zapraszamy szczególnie trójmiejskich przewodników turystycznych, ale i melomanów i muzyków, nie tylko tych związanych z generowaniem dźwięków za pomocą klawiatur czy to elektronicznych, czy klasycznych…

Wstęp jest bezpłatny.
Z A P R A S Z A M Y !!!

Szczegóły

Data:
14/12/2017
Godzina:
17:30 - 18:30
Koszt:
Bezpłatnie
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Stowarzyszenie Pomorska Organizacja Rozwoju Turystyki i Centrum Hewelianum

Miejsce wydarzenia

Centrum Hewelianum
ul. Gradowa 6
Gdańsk, 80-802 Polska
+ Google Map