Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Oliwa. Z dawnej historii opactwa i miejscowości


NAwigacja Wydarzeń

 

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na wykład dr. Adama Kromera, który skupi się na dwóch podstawowych problemach dziejów Oliwy – jednej z najpiękniejszych i docenianych przez turystów dzielnicy Gdańska.

Opactwo Cystersów w Oliwie to najstarsze zgromadzenie zakonne na Pomorzu Gdańskim (1186 r.). Pierwszą część wykładu poświęcimy okresowi XVI wieku, zwłaszcza czasom opata Kaspra Geschkaua. Wówczas ukształtował się zwyczaj osadzania na urzędzie opackim przedstawicieli stanu szlacheckiego mianowanych przez króla, klasztor oliwski został niemal doszczętnie zniszczony podczas buntu Gdańska, a z drugiej strony dokonała się reforma całej polskiej prowincji cysterskiej.

Druga część będzie poświęcona mitom i legendom oliwskim. Podobnie jak towarzysząca klasztorowi, dynamicznie rozwijająca się przez wieki osada… obrosła w mity i legendy powielane w pracach naukowych, popularno-naukowych, a także przekazywane wśród miłośników lokalnej historii.

To właśnie te przeinaczenia, niedopowiedzenia i dość nieostrożne domysły podniesione do rangi aksjomatów, a także stojący za nimi badacze będą bohaterami naszego wystąpienia. Czy nazwa Oliwy wywodzi się z języka słowiańskiego? Czy w okolicy czczono bóstwa pruskie? Co stało się z salą, gdzie podpisano w 1660 r. pokój oliwski?

Na te i wiele innych pytań odpowiemy w nadchodzącą środę, 29 listopada 2017 r. o godz. 17:00, w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Wstęp bezpłatny!

Szczegóły

Data:
29/11/2017
Godzina:
16:00 - 18:00
Koszt:
Bezpłatnie
Kategoria Wydarzenie:

Organizator

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

Miejsce wydarzenia

Dom Uphagena, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska